Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. srpen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. srpen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Protoplanetární mlhovina aneb Gomezův hamburger

Uznání: Arturo Gomez (CTIO/ NOAO), Hubble Heritage Team, NASA

Nebesa, co to je? Astronomové někdy vidí na obloze věci, kterým zrovna hned nerozumí. To se stalo v roce 1985 Arturo Gomezovi a objekt se stal pro svůj dosud neznámý zvláštní tvar známý jako Gomezův hamburger. Objekt byl nakonec po jistém výzkumu identifikován jako proto-planetární mlhovina, plynné mračno emitované Slunci podobnou hvězdou hned po té, co spotřebovala své centrální zásoby vodíkového paliva na hélium. Gomezův hamburger je na dobré cestě stát za několik tisíc let plně rozvinutou planetární mlhovinou. Světlo, které vidíme (žemle) se odráží od prachu z centrální hvězdy, ačkoliv je hvězda samotná zakrytá tlustým prachovým diskem, který probíhá středem (pečeně). Nahoře zobrazený Gomezův hamburger na nedávném snímku z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope má napříč pouze zlomek světelného roku a nachází se asi 10 000 světelných let daleko v souhvězdí Střelce (Sagittarius).

Štítky: Gomez's Hamburger, Proto-planetary nebula


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »