Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. srpen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. srpen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kmitání muonu je možnými dvířky do supersymetrického vesmíru

Uznání: R. Bowman, g-2 Collaboration, BNL, DOE

Jak rychle kmitají fundamentální částice? Překvapivá odpověď na tuto zdánlivě nevýznamnou otázku přichází z laboratoře Brookhaven National Laboratory v New Yorku v USA. Možná že nejenom ukazuje, že standardní model částicové fyziky není úplný, ale také že je náš vesmír vyplněn doposud nedetekovaným typem fundamentálních částic. Zejména muon, částice podobná těžkému elektronu, musela podstoupit své poměrně velké kmitání pečlivému zkoumání už od roku 1999 v nahoře zobrazeném experimentu známém jako g-2 (g minus dvě). Výsledek vzbudil pozornost dalších experimentálních skupin na celém světě, aby jej potvrdily a vyvinul tlak na teoretiky pro lepší výklad. Rychlost kmitání je citlivá na podivné moře virtuálních částic, které všude vstupují do svého bytí. Nečekaná rychlost kmitání může ukazovat, že toto moře hostí virtuální částice, mezi které patří skoro neviditelné supersymetrické protějšky známých částic. Jestliže je to pravda, tak by kolem nás mohl existovat skoro neviditelný vesmír skutečných supersymetrických částic.

Štítky: Particle physics, Muon, Standard Model


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »