Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. srpen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. srpen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kmitání muonu je možnými dvířky do supersymetrického vesmíru

Uznání: R. Bowman, g-2 Collaboration, BNL, DOE

Jak rychle kmitají fundamentální částice? Překvapivá odpověď na tuto zdánlivě nevýznamnou otázku přichází z laboratoře Brookhaven National Laboratory v New Yorku v USA. Možná že nejenom ukazuje, že standardní model částicové fyziky není úplný, ale také že je náš vesmír vyplněn doposud nedetekovaným typem fundamentálních částic. Zejména muon, částice podobná těžkému elektronu, musela podstoupit své poměrně velké kmitání pečlivému zkoumání už od roku 1999 v nahoře zobrazeném experimentu známém jako g-2 (g minus dvě). Výsledek vzbudil pozornost dalších experimentálních skupin na celém světě, aby jej potvrdily a vyvinul tlak na teoretiky pro lepší výklad. Rychlost kmitání je citlivá na podivné moře virtuálních částic, které všude vstupují do svého bytí. Nečekaná rychlost kmitání může ukazovat, že toto moře hostí virtuální částice, mezi které patří skoro neviditelné supersymetrické protějšky známých částic. Jestliže je to pravda, tak by kolem nás mohl existovat skoro neviditelný vesmír skutečných supersymetrických částic.

Štítky: Particle physics, Muon, Standard Model


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »