Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. srpen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. srpen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Paprsky z nečekané polární záře

Uznání a copyright: Lyndon Anderson (Prairie Journal)

Tato polární záře byla trochu překvapením. Pro začátečníky: minulý pátek ráno se vůbec nečekala žádná intenzivní aurorální aktivita. Ovšem možná ještě více překvapující je to, že tato polární záře jevila z některých míst neobvyklou strukturu zelených paprsků. Na obrázku nahoře, který byl pořízen v Severní Dakotě v USA se až k horizontu táhne plot zelených paprsků. Zrcadlovitě se zelenými paprsky je červený pás, sám také dost vzácný. Na obzoru jsou vidět světla měst Bismarck a Mandan. Velké sluneční skvrny ukazují, že aktivita nyní aktivního Slunce nejspíše způsobila další proudy energetických částic, které po kaskádách dospěly na Zemi a tak způsobily další polární záře.

Štítky: Polární záře, Rays


49. vesmírný týden 2019

49. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, Jupiter rychle mizí. Ráno je vidět Merkur a Mars. Na ISS má proběhnout další výstup k AMS-02 a měly by k ní startovat dvě zásobovací lodi. Před 380 lety byl pozorován první přechod Venuše přes sluneční kotouč.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety nad západním obzorem

Další informace »