Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. srpen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. srpen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční skvrny a aktivní sluneční oblasti

Uznání a copyright: Fred Espenak (courtesy of www.MrEclipse.com)

Červenec byl dobrým měsícem na sluneční skvrny, na opravdu velké sluneční skvrny. Celý disk i vložený snímek ukazují tři velké skupiny slunečních skvrn, které byly vyfotografovány teprve před několika dny, 28. července. Sluneční skvrny dohromady zabírají oblast asi třicetkrát větší než je průměr planety Země. Tyto skupiny, které nyní rotace odnesla za viditelný sluneční okraj, těsně následovaly jinou obrovskou skupinu slunečních skvrn, která se objevila v polovině července. Všechny červencové monstrózní sluneční skupiny bylo možné vidět i bez zvětšení dalekohledem, samozřejmě s využitím bezpečných metod pozorování slunce. Zatímco se jednotlivé sluneční skvrny nečíslují ani nekatalogizují, tak pro skupiny slunečních skvrn a pro označené aktivní sluneční oblasti se přidělují postupně čísla tak, jak se objevují na viditelném slunečním disku. Číslování začalo 5. ledna 1972 a 14. června 2002 dosáhlo číslo aktivní oblasti hodnoty 10 000. Při dosažení hodnoty 10k nebyla udílena ani žádná cena a ani naši dobrou sluneční soustavu nepostihly žádné pohromy. Ale jelikož se od 14. června při hlášení aktivních oblastí často vypouští alespoň vedoucí číslice, tak se tyto tři aktivní oblasti označují jako AR 0050, AR 0039 a AR 0044 (odleva nahoře směrem vpravo dolů).

Štítky: Slunce, Aktivní oblast, Sluneční skvrny


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »