Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. srpen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. srpen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční skvrny a aktivní sluneční oblasti

Uznání a copyright: Fred Espenak (courtesy of www.MrEclipse.com)

Červenec byl dobrým měsícem na sluneční skvrny, na opravdu velké sluneční skvrny. Celý disk i vložený snímek ukazují tři velké skupiny slunečních skvrn, které byly vyfotografovány teprve před několika dny, 28. července. Sluneční skvrny dohromady zabírají oblast asi třicetkrát větší než je průměr planety Země. Tyto skupiny, které nyní rotace odnesla za viditelný sluneční okraj, těsně následovaly jinou obrovskou skupinu slunečních skvrn, která se objevila v polovině července. Všechny červencové monstrózní sluneční skupiny bylo možné vidět i bez zvětšení dalekohledem, samozřejmě s využitím bezpečných metod pozorování slunce. Zatímco se jednotlivé sluneční skvrny nečíslují ani nekatalogizují, tak pro skupiny slunečních skvrn a pro označené aktivní sluneční oblasti se přidělují postupně čísla tak, jak se objevují na viditelném slunečním disku. Číslování začalo 5. ledna 1972 a 14. června 2002 dosáhlo číslo aktivní oblasti hodnoty 10 000. Při dosažení hodnoty 10k nebyla udílena ani žádná cena a ani naši dobrou sluneční soustavu nepostihly žádné pohromy. Ale jelikož se od 14. června při hlášení aktivních oblastí často vypouští alespoň vedoucí číslice, tak se tyto tři aktivní oblasti označují jako AR 0050, AR 0039 a AR 0044 (odleva nahoře směrem vpravo dolů).

Štítky: Slunce, Aktivní oblast, Sluneční skvrny


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »