Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. srpen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. srpen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční skvrny a aktivní sluneční oblasti

Uznání a copyright: Fred Espenak (courtesy of www.MrEclipse.com)

Červenec byl dobrým měsícem na sluneční skvrny, na opravdu velké sluneční skvrny. Celý disk i vložený snímek ukazují tři velké skupiny slunečních skvrn, které byly vyfotografovány teprve před několika dny, 28. července. Sluneční skvrny dohromady zabírají oblast asi třicetkrát větší než je průměr planety Země. Tyto skupiny, které nyní rotace odnesla za viditelný sluneční okraj, těsně následovaly jinou obrovskou skupinu slunečních skvrn, která se objevila v polovině července. Všechny červencové monstrózní sluneční skupiny bylo možné vidět i bez zvětšení dalekohledem, samozřejmě s využitím bezpečných metod pozorování slunce. Zatímco se jednotlivé sluneční skvrny nečíslují ani nekatalogizují, tak pro skupiny slunečních skvrn a pro označené aktivní sluneční oblasti se přidělují postupně čísla tak, jak se objevují na viditelném slunečním disku. Číslování začalo 5. ledna 1972 a 14. června 2002 dosáhlo číslo aktivní oblasti hodnoty 10 000. Při dosažení hodnoty 10k nebyla udílena ani žádná cena a ani naši dobrou sluneční soustavu nepostihly žádné pohromy. Ale jelikož se od 14. června při hlášení aktivních oblastí často vypouští alespoň vedoucí číslice, tak se tyto tři aktivní oblasti označují jako AR 0050, AR 0039 a AR 0044 (odleva nahoře směrem vpravo dolů).

Štítky: Slunce, Aktivní oblast, Sluneční skvrny


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »