Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. červenec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. červenec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oblast slunečních skvrn č.30

Uznání: MDI, SOHO, ESA, NASA

Na viditelné polokouli nejbližší hvězdy se nyní objevila sluneční aktivní oblast označená číslem 0030. Skupina slunečních skvrn, která tvoří oblast 30 je v porovnání se slunečním diskem mrňavá, ve skutečnosti ale pokrývá ohromnou oblast, skoro 10 krát větší jak Země. Panely nahoře byly zaznamenány 15., 16. a 17. července (shora dolů) přístrojem MDI na palubě vesmírné observatoře SOHO jak sluneční rotace pomalu vynášela velkou, dynamickou skupinu slunečních skrvn přes přivrácenou stranu Slunce. Z této oblasti došlo 15. července k silnému slunečnímu vzplanutí následovanému výronem koronální hmoty. Včera prosvištělo kolem naší dobré planety mračno energetických elektricky nabitých částic, což může vyústit ve zvýšené aurorální aktivitě.

Štítky: Slunce, Aktivní oblast, Sluneční skvrny


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »