Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. červenec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. červenec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oblast slunečních skvrn č.30

Uznání: MDI, SOHO, ESA, NASA

Na viditelné polokouli nejbližší hvězdy se nyní objevila sluneční aktivní oblast označená číslem 0030. Skupina slunečních skvrn, která tvoří oblast 30 je v porovnání se slunečním diskem mrňavá, ve skutečnosti ale pokrývá ohromnou oblast, skoro 10 krát větší jak Země. Panely nahoře byly zaznamenány 15., 16. a 17. července (shora dolů) přístrojem MDI na palubě vesmírné observatoře SOHO jak sluneční rotace pomalu vynášela velkou, dynamickou skupinu slunečních skrvn přes přivrácenou stranu Slunce. Z této oblasti došlo 15. července k silnému slunečnímu vzplanutí následovanému výronem koronální hmoty. Včera prosvištělo kolem naší dobré planety mračno energetických elektricky nabitých částic, což může vyústit ve zvýšené aurorální aktivitě.

Štítky: Slunce, Aktivní oblast, Sluneční skvrny


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »