Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. červenec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. červenec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oblast slunečních skvrn č.30

Uznání: MDI, SOHO, ESA, NASA

Na viditelné polokouli nejbližší hvězdy se nyní objevila sluneční aktivní oblast označená číslem 0030. Skupina slunečních skvrn, která tvoří oblast 30 je v porovnání se slunečním diskem mrňavá, ve skutečnosti ale pokrývá ohromnou oblast, skoro 10 krát větší jak Země. Panely nahoře byly zaznamenány 15., 16. a 17. července (shora dolů) přístrojem MDI na palubě vesmírné observatoře SOHO jak sluneční rotace pomalu vynášela velkou, dynamickou skupinu slunečních skrvn přes přivrácenou stranu Slunce. Z této oblasti došlo 15. července k silnému slunečnímu vzplanutí následovanému výronem koronální hmoty. Včera prosvištělo kolem naší dobré planety mračno energetických elektricky nabitých částic, což může vyústit ve zvýšené aurorální aktivitě.

Štítky: Slunce, Aktivní oblast, Sluneční skvrny


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »