Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. červenec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. červenec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oblast slunečních skvrn č.30

Uznání: MDI, SOHO, ESA, NASA

Na viditelné polokouli nejbližší hvězdy se nyní objevila sluneční aktivní oblast označená číslem 0030. Skupina slunečních skvrn, která tvoří oblast 30 je v porovnání se slunečním diskem mrňavá, ve skutečnosti ale pokrývá ohromnou oblast, skoro 10 krát větší jak Země. Panely nahoře byly zaznamenány 15., 16. a 17. července (shora dolů) přístrojem MDI na palubě vesmírné observatoře SOHO jak sluneční rotace pomalu vynášela velkou, dynamickou skupinu slunečních skrvn přes přivrácenou stranu Slunce. Z této oblasti došlo 15. července k silnému slunečnímu vzplanutí následovanému výronem koronální hmoty. Včera prosvištělo kolem naší dobré planety mračno energetických elektricky nabitých částic, což může vyústit ve zvýšené aurorální aktivitě.

Štítky: Slunce, Aktivní oblast, Sluneční skvrny


49. vesmírný týden 2020

49. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 11. do 6. 12. 2020. Měsíc bude ubývat z úplňku k poslední čtvrti. Večer jsou nízko nad jihozápadem Jupiter a Saturn a vysoko nad jihem Mars. Ráno je relativně nízko jasná Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, na povrchu stále najedeme skvrny. Čínská sonda Chang’e 5 míří k odběru vzorků z povrchu Měsíce. Raketa Falcon 9 má na kontě už 100 startů a jeden první stupeň letěl a přistál už sedmkrát. Před 495 lety se narodil Tadeáš Hájek z Hájku a před 25 lety startovala sluneční observatoř SOHO.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mars

  Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2020 získal snímek „Mars“, jehož autorem je Jakub Dobeš   Jistě si jej v říjnu každý všiml. Putoval s námi nocí jako velmi jasný objekt, zvečera vycházející na východě, aby se nám přes jih přenesl až k západu, kde se nám

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Úplněk nad Hořovicemi

Úplněk nad Hořovicemi 30.11.2020

Další informace »