Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. červenec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. červenec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sčítání hvězd na infračervené obloze

Uznání: J. Carpenter, M. Skrutskie, R. Hurt, 2MASS Project, NSF, NASA

Na tomto pohledu na oblohu lze snadno spatřit výduť kolem středu naší Galaxie Mléčná dráha, tmavá kosmická mračna, galaktickou rovinu a dokonce i okolní galaxie. Přitom ale každý pixel digitálního snímku je ve skutečnosti sám založen na sčítání hvězd, jelikož je odvozen z databáze 2MASS (Two Micron All Sky Survey). Projekt 2MASS je pozemskou přehlídkou celé oblohy, byl dokončen v roce 2001 a bylo katalogizováno přes 250 miliónů hvězd. Úplný celooblohový snímek přiřazuje jasnost a barvu jednotlivým pixelům podle odpovídajícího počtu hvězd v každém ze tří blízkých infračervených pásem přehlídky. Na tomto ořezaném snímku je nahoře vlevo hvězdami přeplněný galaktický střed a přes něj vodorovně běží jasná rovina naší Galaxie. Husté oblasti mezihvězdných prachových mračen jsou ale pořád ještě neprůhledné, než aby jimi proniklo blízké infračervené světlo a tak se vzhledem ke snížení napočítaných hvězd z přehlídky 2MASS jeví tmavé. Dole vpravo jsou rozmazané naše sousední galaxie, velký a malý Magelanův oblak, zatímco rozeseté jasné body odpovídají intenzivním koncentracím hvězd ve velkých kulových hvězdokupách naší Mléčné dráhy.

Štítky: Mléčná dráha, Galaktický střed, Galaktická rovina, Star counts, Near-infrared


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »