Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červenec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červenec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopy na jiném světě

Uznání: Apollo 11, NASA

Dvacátého července 1969 lidé poprvé vstoupili na Měsíc. Tento snímek pořízený z okna lunárního modulu Apolla 11 Eagle (Orel) ukazuje stopy astronautů Neila Armstronga a Buzze Aldrina v prašné lunární půdě. Odhaduje se, že se na Armstrongův krok z lunárního modulu na povrch jiného světa dívala na na planetě Zemi asi miliarda lidí a tak se toto živé vysílání stalo vůbec nejvíce kdy sledovaným televizním přenosem. V popředí vpravo je vidět silueta raketové trysky po straně Orla, zatímco za rozvinutou vlajkou Spojených států je na stativ namontovaná televizní kamera aby lépe přehlédla oblast přistání. Výpravy Apollo na Měsíc byly popsány jako výsledek největší technologické mobilizace v historii.

Štítky: Měsíc, Apollo 11, Tv


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »