Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červenec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červenec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Blízká spirální galaxie NGC 4945

Uznání: 2P2 Team, WFI, MPG/ESO 2.2-m Telescope, La Silla, ESO

Tak blízkou galaxii jako je NGC 4945 je přitom snadné minout. NGC 4945 je spirální galaxie ze skupiny galaxií v Kentauru, která se nachází pouze šestkrát dále jak dobře známá galaxie v Andromedě. Tenká diskovitá galaxie je orientovaná z profilu a je ponořena do tmavého prachu. Proto pozorovatelé galaxií, kteří prohlédají jižní souhvězdí Kentaura (Centaurus) na ni potřebují dalekohled. Snímek nahoře vznikl při zkouškách nové širokoúhlé CCD kamery s vysokým rozlišením na velkém dalekohledu. Většina skvrn rozesetých po snímku jsou hvězdy popředí z naší vlastní Galaxie, ale některé skvrnky jsou kulové hvězdokupy, které obíhají kolem vzdálené galaxie. O NGC 4945 se předpokládá, že se docela podobá naší vlastní Galaxii Mléčná dráha. Rentgenová pozorování ovšem ukazují, že NGC 4945 má neobvyklé, energetické jádro typu Seyfert 2, které možná hostí velkou černou díru.

Štítky: Spirální galaxie, NGC 4945


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »