Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červenec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červenec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdotvorná oblast RCW38 z projektu 2MASS

Uznání: R. Hurt, 2MASS Project, UMass, IPAC/Caltech, NSF, NASA

V RCW38 se ukrývá hvězdokupa. Pohled do hvězdotvorné oblasti RCW38 normálně většinu hvězd v této kupě vůbec neukáže. Důvodem je to, že tato otevřená hvězdokupa je tak mladá, že je pořád ponořena do hustého prachu, který absorbuje viditelné světlo. Typicky tento prach doprovází plyn, který kondenzuje za vzniku hvězd. Ovšem při pozorování v infračerveném světle se ukáže v RCW38 spousta hvězd, protože prach je méně efektivní při absorbování infračerveného světla. Mozaika snímků RCW38 v reprezentativních barvách nahoře pořízených při přehlídce oblohy 2MASS v infračerveném světle ukazuje nejen hodně jasných modrých hvězd hvězdokupy, ale také mračna jasně emitujícího plynu a dramatické pásy tmavého prachu. RCW38 zabírá asi 10 světelných let a nachází se asi 5500 světelných let daleko v souhvězdí Plachet (Vela).

Štítky: Emisní mlhovina, Otevřená hvězdokupa, RCW38


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »