Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červenec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červenec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdotvorná oblast RCW38 z projektu 2MASS

Uznání: R. Hurt, 2MASS Project, UMass, IPAC/Caltech, NSF, NASA

V RCW38 se ukrývá hvězdokupa. Pohled do hvězdotvorné oblasti RCW38 normálně většinu hvězd v této kupě vůbec neukáže. Důvodem je to, že tato otevřená hvězdokupa je tak mladá, že je pořád ponořena do hustého prachu, který absorbuje viditelné světlo. Typicky tento prach doprovází plyn, který kondenzuje za vzniku hvězd. Ovšem při pozorování v infračerveném světle se ukáže v RCW38 spousta hvězd, protože prach je méně efektivní při absorbování infračerveného světla. Mozaika snímků RCW38 v reprezentativních barvách nahoře pořízených při přehlídce oblohy 2MASS v infračerveném světle ukazuje nejen hodně jasných modrých hvězd hvězdokupy, ale také mračna jasně emitujícího plynu a dramatické pásy tmavého prachu. RCW38 zabírá asi 10 světelných let a nachází se asi 5500 světelných let daleko v souhvězdí Plachet (Vela).

Štítky: Emisní mlhovina, Otevřená hvězdokupa, RCW38


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »