Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červenec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červenec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdotvorná oblast RCW38 z projektu 2MASS

Uznání: R. Hurt, 2MASS Project, UMass, IPAC/Caltech, NSF, NASA

V RCW38 se ukrývá hvězdokupa. Pohled do hvězdotvorné oblasti RCW38 normálně většinu hvězd v této kupě vůbec neukáže. Důvodem je to, že tato otevřená hvězdokupa je tak mladá, že je pořád ponořena do hustého prachu, který absorbuje viditelné světlo. Typicky tento prach doprovází plyn, který kondenzuje za vzniku hvězd. Ovšem při pozorování v infračerveném světle se ukáže v RCW38 spousta hvězd, protože prach je méně efektivní při absorbování infračerveného světla. Mozaika snímků RCW38 v reprezentativních barvách nahoře pořízených při přehlídce oblohy 2MASS v infračerveném světle ukazuje nejen hodně jasných modrých hvězd hvězdokupy, ale také mračna jasně emitujícího plynu a dramatické pásy tmavého prachu. RCW38 zabírá asi 10 světelných let a nachází se asi 5500 světelných let daleko v souhvězdí Plachet (Vela).

Štítky: Emisní mlhovina, Otevřená hvězdokupa, RCW38


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »