Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červenec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červenec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdotvorná oblast RCW38 z projektu 2MASS

Uznání: R. Hurt, 2MASS Project, UMass, IPAC/Caltech, NSF, NASA

V RCW38 se ukrývá hvězdokupa. Pohled do hvězdotvorné oblasti RCW38 normálně většinu hvězd v této kupě vůbec neukáže. Důvodem je to, že tato otevřená hvězdokupa je tak mladá, že je pořád ponořena do hustého prachu, který absorbuje viditelné světlo. Typicky tento prach doprovází plyn, který kondenzuje za vzniku hvězd. Ovšem při pozorování v infračerveném světle se ukáže v RCW38 spousta hvězd, protože prach je méně efektivní při absorbování infračerveného světla. Mozaika snímků RCW38 v reprezentativních barvách nahoře pořízených při přehlídce oblohy 2MASS v infračerveném světle ukazuje nejen hodně jasných modrých hvězd hvězdokupy, ale také mračna jasně emitujícího plynu a dramatické pásy tmavého prachu. RCW38 zabírá asi 10 světelných let a nachází se asi 5500 světelných let daleko v souhvězdí Plachet (Vela).

Štítky: Emisní mlhovina, Otevřená hvězdokupa, RCW38


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »