Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červenec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červenec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odlet od Merkuru

Uznání: Mariner 10, NASA

Automatická sonda Mariner 10 se po průletu kolem Merkura ohlédla zpět. To, co uviděla je na snímku nahoře. Merkur je nejbližší planetou od Slunce a je hustě posetý krátery podobně jako pozemský Měsíc. Jak se Merkur pomalu otáčí, tak se jeho povrchová teplota mění od nesnesitelných -180 stupňů Celsia na polovině odvrácené od Slunce k stejně nesnesitelným 400 stupňům Celsia na polovině přivrácené ke Slunci. Merkur je o něco větší jak pozemský Měsíc a je mnohem hustší. Sonda Mariner 10 při své cestě vnitřní Sluneční soustavou v polovině sedmdesátých let minulého století prosvištěla kolem Merkura třikrát. Tento pohled při odletu obsahuje podobnosti s příletovým pohledem. Doposud bylo podrobně vyfotografovaná skoro polovina povrchu Merkura.

Štítky: Sluneční soustava, Merkur, Mariner 10


40. vesmírný týden 2023

40. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 10. do 8. 10. 2023. Měsíc bude ubývá k poslední čtvrti. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn nad jihem a nízko už je taky Jupiter, který během noci stoupá velmi vysoko. Ráno je vidět Venuše a končí viditelnost Merkuru. Aktivita Slunce je středně vysoká. Vrátila se rekordní posádka z ISS. Indická sonda se už neozvala. Pokračují starty Starlinků, poletí i prototypy sítě Kuiper od Amazonu. Po delší době má startovat i evropská raketa Vega. Před 150 lety se narodil Ejnar Hertzsprung, jeden z autorů diagramu popisujícího vlastnosti a vývoj hvězd.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc .Jindřichův Hradec

Další informace »