Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červenec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červenec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odlet od Merkuru

Uznání: Mariner 10, NASA

Automatická sonda Mariner 10 se po průletu kolem Merkura ohlédla zpět. To, co uviděla je na snímku nahoře. Merkur je nejbližší planetou od Slunce a je hustě posetý krátery podobně jako pozemský Měsíc. Jak se Merkur pomalu otáčí, tak se jeho povrchová teplota mění od nesnesitelných -180 stupňů Celsia na polovině odvrácené od Slunce k stejně nesnesitelným 400 stupňům Celsia na polovině přivrácené ke Slunci. Merkur je o něco větší jak pozemský Měsíc a je mnohem hustší. Sonda Mariner 10 při své cestě vnitřní Sluneční soustavou v polovině sedmdesátých let minulého století prosvištěla kolem Merkura třikrát. Tento pohled při odletu obsahuje podobnosti s příletovým pohledem. Doposud bylo podrobně vyfotografovaná skoro polovina povrchu Merkura.

Štítky: Sluneční soustava, Merkur, Mariner 10


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »