Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červenec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červenec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odlet od Merkuru

Uznání: Mariner 10, NASA

Automatická sonda Mariner 10 se po průletu kolem Merkura ohlédla zpět. To, co uviděla je na snímku nahoře. Merkur je nejbližší planetou od Slunce a je hustě posetý krátery podobně jako pozemský Měsíc. Jak se Merkur pomalu otáčí, tak se jeho povrchová teplota mění od nesnesitelných -180 stupňů Celsia na polovině odvrácené od Slunce k stejně nesnesitelným 400 stupňům Celsia na polovině přivrácené ke Slunci. Merkur je o něco větší jak pozemský Měsíc a je mnohem hustší. Sonda Mariner 10 při své cestě vnitřní Sluneční soustavou v polovině sedmdesátých let minulého století prosvištěla kolem Merkura třikrát. Tento pohled při odletu obsahuje podobnosti s příletovým pohledem. Doposud bylo podrobně vyfotografovaná skoro polovina povrchu Merkura.

Štítky: Sluneční soustava, Merkur, Mariner 10


15. vesmírný týden 2026

15. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2026. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad západem jasná Venuše a vysoko nad jihozápadem podobně výrazný Jupiter. Pod Plejádami je ještě slabý Uran. Aktivita Slunce je nízká, ubylo i skvrn. Posádka lodi Orion mise Artemis II úspěšně obletěla Měsíc a je na cestě zpátky k Zemi. Proběhlo 34. opakované použití prvního stupně rakety Falcon 9. Startoval také Atlas V s družicemi sítě Leo. Před 65 lety se člověk vydal na oběžnou dráhu kolem Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LDN 1448

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2026 obdržel snímek Zdeňka Vojče s názvem „LDN 1448“ Březnové kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce, kterou zaštiťuje Česká astronomická společnost, vyhrál snímek s názvem „LDN 1448“ astrofotografa Zdeňka Vojče. Objekt označovaný jako LDN 1448, známý

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny při západu

vyfoceno při západu slunce ,Canon EOS R5m2 , RF 100-500 500 mm , f/18 , 1/8000 s , ISO 800 ,

Další informace »