Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. listopad 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. listopad 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Marinerův Merkur

Uznání: Mariner 10, Astrogeology Team, U.S. Geological Survey

Merkur nejbližší planeta ke Slunci zůstává nejtajemnější z vnitřních planet Sluneční soustavy. Merkur skrytý v záři Slunce je pro pozemské pozorovatele obtížným cílem. Jedinou sondou, která zblízka zkoumala Merkur byl Mariner 10, jenž třikrát kolem Merkura proletěl v roce 1974 a 1975 a prozkoumal asi 45 procent jeho povrchu. Mariner 10 obratně manévroval tak, aby při každého přiblížení fotografoval osvětlenou polokouli, pak prolétl za planetou a pokračoval ve snímkování ke slunci přivrácené strany jak se sonda vzdalovala. Nejvyšší rozlišení útvarů zaznamenaných na jeho fotografií je asi jedna míle. Výsledkem zpracování údajů z Marineru 10 je tato mozaika. Podobně jako zemský Měsíc i povrch Merkura vykazuje šrámy impaktních kráterů, hladké vertikální pásy a plochy viditelné nahoře představují oblasti, kde nejsou k dispozici žádné údaje.

Štítky: Merkur, Mariner 10


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »