Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. listopad 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. listopad 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Marinerův Merkur

Uznání: Mariner 10, Astrogeology Team, U.S. Geological Survey

Merkur nejbližší planeta ke Slunci zůstává nejtajemnější z vnitřních planet Sluneční soustavy. Merkur skrytý v záři Slunce je pro pozemské pozorovatele obtížným cílem. Jedinou sondou, která zblízka zkoumala Merkur byl Mariner 10, jenž třikrát kolem Merkura proletěl v roce 1974 a 1975 a prozkoumal asi 45 procent jeho povrchu. Mariner 10 obratně manévroval tak, aby při každého přiblížení fotografoval osvětlenou polokouli, pak prolétl za planetou a pokračoval ve snímkování ke slunci přivrácené strany jak se sonda vzdalovala. Nejvyšší rozlišení útvarů zaznamenaných na jeho fotografií je asi jedna míle. Výsledkem zpracování údajů z Marineru 10 je tato mozaika. Podobně jako zemský Měsíc i povrch Merkura vykazuje šrámy impaktních kráterů, hladké vertikální pásy a plochy viditelné nahoře představují oblasti, kde nejsou k dispozici žádné údaje.

Štítky: Merkur, Mariner 10


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »