Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. listopad 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. listopad 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Počítání padajícího prachu hvězd

Uznání a copyright: Rick Scott

Při jasných, tmavých a bezměsíčných hodinách před svítáním 18. listopadu bylo místní basebalové hřiště v Greenbeltu, Maryland nacpáno. Dav zíral na oblohu a sem tam šeptem a opatrně konverzoval. "Kolik jsi napočítal?" zeptal se někdo. Někteří byli už dlouho ztracení, zatímco jiní si stále udžovali skóre počítajíce stovky Leonid v krátké hodince hodné pozorování oblohy. Daleko na západě nedaleko Florence v Arizoně se také sešli rekreační astronomové, aby si užili nebeské podívané. Tato jediná 10 minutová širokoúhlá expozice pořízená z tohoto místa zachycuje asi tucet Leonid. Jasně je vidět, jak padající hvězdy proudí z radiantu roje v souhvězdí Lva.

Štítky: Leonidy, Meteorický roj, 2001, Radiant point


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »