Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. listopad 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. listopad 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Počítání padajícího prachu hvězd

Uznání a copyright: Rick Scott

Při jasných, tmavých a bezměsíčných hodinách před svítáním 18. listopadu bylo místní basebalové hřiště v Greenbeltu, Maryland nacpáno. Dav zíral na oblohu a sem tam šeptem a opatrně konverzoval. "Kolik jsi napočítal?" zeptal se někdo. Někteří byli už dlouho ztracení, zatímco jiní si stále udžovali skóre počítajíce stovky Leonid v krátké hodince hodné pozorování oblohy. Daleko na západě nedaleko Florence v Arizoně se také sešli rekreační astronomové, aby si užili nebeské podívané. Tato jediná 10 minutová širokoúhlá expozice pořízená z tohoto místa zachycuje asi tucet Leonid. Jasně je vidět, jak padající hvězdy proudí z radiantu roje v souhvězdí Lva.

Štítky: Leonidy, Meteorický roj, 2001, Radiant point


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »