Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. červenec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. červenec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Protažená planetární mlhovina Henize 3 401

Uznání: R. Sahai (JPL/NASA) et al., HST, NASA, ESA

Jak vlastně odvrhuje umírající hvězda své vnější vrstvy? Hvězdy, které vytvářejí elegantní planetární mlhoviny jako je nahoře vyobrazená Henize 3-401 nejsou vůbec neobvyklé. Zadávají podnět ke spekulacím, že tak může jednoho dne vypadat i naše vlastní Slunce. Henize 3-401 je jedna z nejprotáhlejších, dosud objevených planetárních mlhovin, což je docela pozoruhodný kousek pro zjevně kulatou hvězdu. Někteří astronomové zastávají hypotézu, že protažený tvar je klíčem k pochopení odvrhovacího mechanismu. K hypotéze vzniku patří také to, že vnější vrstvy plynu jsou usměrňovány vlastním magnetickým polem hvězdy a také druhá hvězda se nějak podílí. Poté, co se plyn za několik tisíc let rozptýlí, tak zůstane jenom bílý trpaslík. Henize 3-401 leží ve vzdálenosti asi 10 000 světelných let v souhvězdí Lodního kýlu (Carina).

Štítky: Planetární mlhovina, Henize 3-401


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »