Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. červenec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. červenec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdokupa v pohybu

Uznání: Adam Block (NOAO)

Hvězdokupy jsou rojem komplexních pohybů. Všechny hvězdy, které tvoří kulové hvězdokupy i v mnohých otevřených hvězdokupách, obíhají kolem středu kup a příležitostně gravitačně vzájemně působí s hvězdami, které procházejí velmi blízko. Oběžné dráhy hvězd kolem kupy nejsou typicky tak kruhové jako oběžné dráhy planet v naší Sluneční soustavě. Hvězdy v kupách často padají přímo do středu a mnohokrát se pohybují po neobvyklých a složitých smyčkách. Vzhledem k rozsáhlému prostoru uvnitř kup ale dochází ke srážkám hvězd jen zřídka. Počítačová animace nahoře pochází z počítačového programu zvaného simulace N-těles a ukazuje 100 hvězd ve filmové smyčce, kde v jedné sekundě proběhnou stovky let.

Štítky: Stopy hvězd, Západ slunce, N-body simulation, Animated gif


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »