Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. červenec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. červenec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdokupa v pohybu

Uznání: Adam Block (NOAO)

Hvězdokupy jsou rojem komplexních pohybů. Všechny hvězdy, které tvoří kulové hvězdokupy i v mnohých otevřených hvězdokupách, obíhají kolem středu kup a příležitostně gravitačně vzájemně působí s hvězdami, které procházejí velmi blízko. Oběžné dráhy hvězd kolem kupy nejsou typicky tak kruhové jako oběžné dráhy planet v naší Sluneční soustavě. Hvězdy v kupách často padají přímo do středu a mnohokrát se pohybují po neobvyklých a složitých smyčkách. Vzhledem k rozsáhlému prostoru uvnitř kup ale dochází ke srážkám hvězd jen zřídka. Počítačová animace nahoře pochází z počítačového programu zvaného simulace N-těles a ukazuje 100 hvězd ve filmové smyčce, kde v jedné sekundě proběhnou stovky let.

Štítky: Stopy hvězd, Západ slunce, N-body simulation, Animated gif


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »