Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. červenec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. červenec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Atlantis stoupá na oběžnou dráhu

Uznání: NASA

Ptáci tak vysoko nelétají. Letadla nelétají tak rychle. Socha svobody váží méně. Žádný jiný živočišný druh kromě lidí nedokáže pochopit, co se děje a ani lidé by to nedokázali před pouhým tisíciletím. Start rakety do vesmíru je událost, jenž vzbuzuje bázeň a vyzývá obrazotvornost. Na snímku nahoře startuje v ranních hodinách 12.července raketoplán Atlantis k návštěvě Mezinárodní kosmické stanice. Dva milióny kilogramů těžká raketová loď opustila místo startu, aby začala kroužit kolem Země, kde je vzduch ´příliš řídký na dýchání a kde je nepostřehnutelná gravitace na palubě. Rakety vysílané do vesmíru se Země se nyní vypouští asi jednout týdně.

Štítky: Raketoplán, Atlantis, Liftoff


29. vesmírný týden 2019

29. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 15. 7. do 21. 7. 2019. Měsíc bude v úplňku a nastane jeho částečné zatmění. Během noci je vidět Jupiter a Saturn, k nimž se přidává i Neptun a nad ránem Uran. Aktivita Slunce je velmi nízká. Indie letí k Měsíci, koncem týdne čekáme dva starty k ISS. Hayabusa 2 provedla druhý odběr vzorků z planetky Ryugu. Raketa Proton-M vynesla dalekohled Spektr-RG, raketa Vega selhala. Před 50 lety přistáli lidé na Měsíci a před 25 lety dopadaly první kusy komety na Jupiter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Nočné svietiace oblaky

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2019 obdržel snímek „Nočné svietiace oblaky“, jehož autorem je Jakub Zahuranec   Noční svítící oblaka, nebo „nočné svietiace oblaky“, v rodné řeči autora snímku Jakuba Zahurance ze Slovenska, jsou krásným úkazem. Chtělo by se říci

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Částečné zatmění Měsíce

Další informace »