Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. červenec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. červenec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Atlantis stoupá na oběžnou dráhu

Uznání: NASA

Ptáci tak vysoko nelétají. Letadla nelétají tak rychle. Socha svobody váží méně. Žádný jiný živočišný druh kromě lidí nedokáže pochopit, co se děje a ani lidé by to nedokázali před pouhým tisíciletím. Start rakety do vesmíru je událost, jenž vzbuzuje bázeň a vyzývá obrazotvornost. Na snímku nahoře startuje v ranních hodinách 12.července raketoplán Atlantis k návštěvě Mezinárodní kosmické stanice. Dva milióny kilogramů těžká raketová loď opustila místo startu, aby začala kroužit kolem Země, kde je vzduch ´příliš řídký na dýchání a kde je nepostřehnutelná gravitace na palubě. Rakety vysílané do vesmíru se Země se nyní vypouští asi jednout týdně.

Štítky: Raketoplán, Atlantis, Liftoff


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »