Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. červenec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. červenec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planetární mlhovina Červený pavouk

Uznání: Garrelt Mellema (Leiden University) et al., HST, ESA, NASA

Jakou krásně upletenou síť dokáže utkat planetární mlhovina. Planetární mlhovina Červený pavouk vykazuje komplexní strukturu, která vzniká, když normální hvězda odhazuje své vnější vrstvy a stává se bílým trpaslíkem. Tato symetrická planetární mlhovina s dvěma laloky s oficiálním pojmenováním NGC 6537 hostí jednoho z nejvíce horkých, vůbec kdy pozorovaných bílých trpalíků, pravděpodobně část podvojné hvězdné soustavy. U vnitřních větrů vyvěrajících z centrálních hvězd zobrazených ve středu byl změřen přebytek rychlosti 1000 kilometrů za sekundu. Tyto větry rozpínají mlhovinu, foukají podél stěn mlhoviny a působí vlny horkého kolidujícího plynu a prachu. Atomy zachycené v těchto kolidujících rázových vlnách vyzařují světlo zobrazené na snímku v reprezentativních barvách nahoře. Mlhovina Červený pavouk leží v souhvězdí Střelce (Sagittarius). Vzdálenost není sice dost dobře známa, ale odhaduje se kolem 4000 světelných let.

Štítky: Planetární mlhovina, NGC 6537, Red Spider Nebula


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »