Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červenec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červenec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopa zapadajícího Slunce

Uznání a copyright: Anglo-Australian Observatory, Photograph by David Malin

Slunce se na obloze zdánlivě pohybuje, protože se Země otáčí. Ovšem vzhledem k extrémní jasnosti Slunce je obtížné zaznamenat sluneční stopu, dráhu kterou sleduje Slunce na obloze. Aby bylo možné zachytit snímek nahoře, tak byl objektiv kamery po většinu času zakryt velmi tmavým filtrem, který propustil z jasného Slunce jenom zlomek světla. Hned poté, co Slunce kleslo pod obzor, ale ještě než se zcela setmělo, tak byla po sejmutí tlustého filtru zachycena krásná scenerie v popředí. Jak Slunce procházelo za tenkými mraky, tak se objevovaly nepatrné zášlehy. Je mnohem snazší si představit jak stopy hvězd tak i stopy planet, stejně jako podobnou nedávno vyobrazenou stopu Měsíce.

Štítky: Stopy hvězd, Západ slunce


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »