Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. leden 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. leden 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Podívejte se na otáčení oblohy

Uznání: The CONCAM Project, NOAO, NASA, NSF

Co byste uviděli, kdybyste mohli sledovat oblohu celou noc? Sekvence snímků z projektu CONCAM (CONtinuous CAMera) ukazuje odpověď pro oblohu nad observatoří Kitt Peak National Observatory dne 23.prosince 2000. Hvězdy zdánlivě obíhají kolem Polárky, což je hvězda poblíž vrcholu snímku. Ve skutečnosti se pod oblohou otáčí Země a kamera je k Zemi upevněná. Difuzní pás světla, který se pohybuje obrazem je ve skutečnosti centrální disk naší Galaxie Mléčná dráha. Rámečkem rotují objekty, mezi kterými lze identifikovat souhvězdí Oriona, hvězdy jako je Sirius a Betelgeuse, planety Jupiter a Saturn. Projekt CONCAM využívá astronomických kvalitních webových kamer na hlavních observatořích s cílem dosažení trvalého záznamu oblohy a pomoci astronomům používajících velkých dalekohledů k dálkovému monitorování počasí.

Štítky: Obloha, Diurnal motion, Animated gif


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »