Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. leden 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. leden 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Podívejte se na otáčení oblohy

Uznání: The CONCAM Project, NOAO, NASA, NSF

Co byste uviděli, kdybyste mohli sledovat oblohu celou noc? Sekvence snímků z projektu CONCAM (CONtinuous CAMera) ukazuje odpověď pro oblohu nad observatoří Kitt Peak National Observatory dne 23.prosince 2000. Hvězdy zdánlivě obíhají kolem Polárky, což je hvězda poblíž vrcholu snímku. Ve skutečnosti se pod oblohou otáčí Země a kamera je k Zemi upevněná. Difuzní pás světla, který se pohybuje obrazem je ve skutečnosti centrální disk naší Galaxie Mléčná dráha. Rámečkem rotují objekty, mezi kterými lze identifikovat souhvězdí Oriona, hvězdy jako je Sirius a Betelgeuse, planety Jupiter a Saturn. Projekt CONCAM využívá astronomických kvalitních webových kamer na hlavních observatořích s cílem dosažení trvalého záznamu oblohy a pomoci astronomům používajících velkých dalekohledů k dálkovému monitorování počasí.

Štítky: Obloha, Diurnal motion, Animated gif


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »