Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. leden 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. leden 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Podívejte se na otáčení oblohy

Uznání: The CONCAM Project, NOAO, NASA, NSF

Co byste uviděli, kdybyste mohli sledovat oblohu celou noc? Sekvence snímků z projektu CONCAM (CONtinuous CAMera) ukazuje odpověď pro oblohu nad observatoří Kitt Peak National Observatory dne 23.prosince 2000. Hvězdy zdánlivě obíhají kolem Polárky, což je hvězda poblíž vrcholu snímku. Ve skutečnosti se pod oblohou otáčí Země a kamera je k Zemi upevněná. Difuzní pás světla, který se pohybuje obrazem je ve skutečnosti centrální disk naší Galaxie Mléčná dráha. Rámečkem rotují objekty, mezi kterými lze identifikovat souhvězdí Oriona, hvězdy jako je Sirius a Betelgeuse, planety Jupiter a Saturn. Projekt CONCAM využívá astronomických kvalitních webových kamer na hlavních observatořích s cílem dosažení trvalého záznamu oblohy a pomoci astronomům používajících velkých dalekohledů k dálkovému monitorování počasí.

Štítky: Obloha, Diurnal motion, Animated gif


11. vesmírný týden 2019

11. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 3. do 17. 3. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran. Ráno je nejvýše Jupiter a Saturn, Venuše už je jen velmi nízko nad obzorem. Kometa Iwamoto je na pomezí Vozky a Persea. Společné úsilí SpaceX a NASA vedlo k úspěšnému letu lodi Crew Dragon. Chystá se start kosmické lodi Sojuz MS-12 s třemi kosmonauty k ISS. Před 140 lety se narodil Albert Einstein a před 120 lety objevil W. Pickering měsíček Saturnu Phoebe.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IC342_LHARGB

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2019 obdržel snímek „IC 342“, jehož autorem je Robert Novotný   Ano, astronomie je někdy trochu strohá. IC 342. Nu, to je tedy název, řekne si laik. A možná si řekne i leckterý astronom. Zejména třeba ten, který zkoumá sluneční skvrny. Ve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

iss

môj prví pokus o fotenie iss .

Další informace »