Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. leden 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. leden 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Podívejte se na otáčení oblohy

Uznání: The CONCAM Project, NOAO, NASA, NSF

Co byste uviděli, kdybyste mohli sledovat oblohu celou noc? Sekvence snímků z projektu CONCAM (CONtinuous CAMera) ukazuje odpověď pro oblohu nad observatoří Kitt Peak National Observatory dne 23.prosince 2000. Hvězdy zdánlivě obíhají kolem Polárky, což je hvězda poblíž vrcholu snímku. Ve skutečnosti se pod oblohou otáčí Země a kamera je k Zemi upevněná. Difuzní pás světla, který se pohybuje obrazem je ve skutečnosti centrální disk naší Galaxie Mléčná dráha. Rámečkem rotují objekty, mezi kterými lze identifikovat souhvězdí Oriona, hvězdy jako je Sirius a Betelgeuse, planety Jupiter a Saturn. Projekt CONCAM využívá astronomických kvalitních webových kamer na hlavních observatořích s cílem dosažení trvalého záznamu oblohy a pomoci astronomům používajících velkých dalekohledů k dálkovému monitorování počasí.

Štítky: Obloha, Diurnal motion, Animated gif


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC 2021 - Věchnov

ze začátku málo výrazné, fotografováno ve 22:46 SELČ

Další informace »