Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. leden 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. leden 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Astronomicky snimek dne

Credits: NASA / X-ray: Y. Chu (UIUC) et al., Optical: J. P. Harrington, K. J. Borkowski (UMD),
Composite: Z. Levay (STScI)

Vzory v planetární mlhovině NGC 6543 celkem snadno vnukají její populární název mlhovina Kočičí oko. Roku 1995 rozlišil víry této zářící mlhoviny, známé plynnými chuchvalci vyvrhovanými z umírající slunci podobné hvězdy asi 3000 světelných let od Země, úžasný optický snímek ve falešných barvách z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope. Tento kompozitní snímek kombinuje slavný snímek z Hubblea s novými rentgenovými daty z oběžné observatoře Chandra a odhaluje překvapivě intenzivní rentgenovou emisi ukazující na přítomnost extrémně horkého plynu. Rentgenová emise je zobrazena modrofialovou superponovanou na červenou a zelenou optickou emisi. Samotná ústřední hvězda mlhoviny je zřetelně ponořena do milióny stupňů horkého plynu vyzařujícího rengenovou emisi. Jiné kapsy rengenově horkéhoplynu se zdají být ohraničeny chladnějším plynem, jež silně září na optických vlnových délkách, což je jasnou známkou toho, že rozpínající se horký plyn tvaruje viditelné vlákna a struktury Kočičího oka. Pohlížením do Kočičího oka astronomové vidí osud našeho Slunce, odsouzeného vstoupit do své vlastní vývojové fáze planetární mlhoviny asi za 5 miliard let.

Štítky: Planetární mlhovina, Rentgenový, Cat's eye nebula, Ngc6543


4. vesmírný týden 2021

4. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 1. do 31. 1. 2021. Měsíc bude v úplňku. Většina planet je úhlově blízko Slunci. Večer je dobře vidět hlavně Mars. Ve vesmíru je více než 1000 družic Starlink. Jen tento týden jich bylo vyneseno 60 + 10 při rekordním startu Transporter-1, při němž bylo vypuštěno 143 družic. Kromě Falconů 9 hlavně se Starlinky se startu dočkaly i rakety startující z Číny a Nového Zélandu. Před 55 lety odstartovala k Měsíci Luna 9, která jako první měkce dosedla na jeho povrchu. Před 50 lety startovalo k Měsíci Apollo 14.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

konjunkcia jupitera a saturnu

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2020 získal snímek „Konjunkcia Jupitera a Saturnu“, jehož autorem je Martin Bažo   Konjunkce Jupitera a Saturnu. Tedy okamžik, kdy se k sobě planety na obloze přiblíží na nejmenší úhlovou vzdálenost. Vzhledem k tomu, že se planety pohybují

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Velké halo mobilem

Měsíc s velkým halem

Další informace »