Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. leden 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. leden 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Astronomicky snimek dne

Credits: NASA / X-ray: Y. Chu (UIUC) et al., Optical: J. P. Harrington, K. J. Borkowski (UMD),
Composite: Z. Levay (STScI)

Vzory v planetární mlhovině NGC 6543 celkem snadno vnukají její populární název mlhovina Kočičí oko. Roku 1995 rozlišil víry této zářící mlhoviny, známé plynnými chuchvalci vyvrhovanými z umírající slunci podobné hvězdy asi 3000 světelných let od Země, úžasný optický snímek ve falešných barvách z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope. Tento kompozitní snímek kombinuje slavný snímek z Hubblea s novými rentgenovými daty z oběžné observatoře Chandra a odhaluje překvapivě intenzivní rentgenovou emisi ukazující na přítomnost extrémně horkého plynu. Rentgenová emise je zobrazena modrofialovou superponovanou na červenou a zelenou optickou emisi. Samotná ústřední hvězda mlhoviny je zřetelně ponořena do milióny stupňů horkého plynu vyzařujícího rengenovou emisi. Jiné kapsy rengenově horkéhoplynu se zdají být ohraničeny chladnějším plynem, jež silně září na optických vlnových délkách, což je jasnou známkou toho, že rozpínající se horký plyn tvaruje viditelné vlákna a struktury Kočičího oka. Pohlížením do Kočičího oka astronomové vidí osud našeho Slunce, odsouzeného vstoupit do své vlastní vývojové fáze planetární mlhoviny asi za 5 miliard let.

Štítky: Planetární mlhovina, Rentgenový, Cat's eye nebula, Ngc6543


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »