Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červenec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červenec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Anomální signál SETI

Uznání a copyright: SETI League

Nikdo si není jistý, co způsobilo tento signál. Je tady malá možnost, že právě ten může pocházet od mimozemské inteligence. Jasné barvy na modrém pozadí znamenají, že tento anomální signál přijal tady na Zemi radioteleskop začleněný do hledání mimozemské inteligence (SETI - Search for Extraterrestrial Intelligence). Tyto signály hledá několik skupin včetně dobrovolných členů Ligy SETI. Na diagramu nahoře jsou časové značky na svislé ose a značky frekvence jsou na ose vodorovné. Přestože tento silný signál nebyl nikdy pozitivně identifikován, tak astronomové v něm identifikovali hodně atributů charakteristických pro pozemské signály. V tomto případě je první možností, že tento signál pochází z nějaké neobvyklé modulace mezi družicí GPS a neidentifikovaným pozemským zdrojem. Mnoho neobvyklých signálů z vesmíru zůstává neidentifikováno. Žádný signál nebyl doposud dostatečně silný ani se nevyskytoval dostatečně dlouho, aby mohl být jednoznačně identifikován jeho původ od mimozemské inteligence.

Štítky: SETI, Extraterrestrial intelligence


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »