Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červenec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červenec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Analema

Uznání a copyright: Vasilij Rumyantsev (Crimean Astrophysical Obsevatory)

Zůstalo by Slunce na stejném místě, pokud byste pořídili jeho snímek každý den a ve stejnou dobu? Odpověď zní ne a Sluncem vykreslený tvar v průběhu celého roku se nazývá analema. Zdánlivý posun Slunce způsobuje pohyb Země kolem Slunce v kombinaci se sklonem zemské rotační osy. Slunce se nachází v nejvyšším bodě analemy v létě a v nejnižším bodě v zimě. Analemy vytvořené z různých zemských šířek by se jevily přinejmenším trochu odlišné, stejně jako analemy vytvořené v jinou denní dobu. Vlevo zobrazená analema byla sestavena z fotografií Slunce pořízených od srpna 1998 do srpna 1999 na Ukrajině. Popředí snímku bylo nasnímáno jednou zvečera se stejného místa v červenci 1999.

Štítky: Temní hmota, Kupa galaxií


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »