Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červenec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červenec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Analema

Uznání a copyright: Vasilij Rumyantsev (Crimean Astrophysical Obsevatory)

Zůstalo by Slunce na stejném místě, pokud byste pořídili jeho snímek každý den a ve stejnou dobu? Odpověď zní ne a Sluncem vykreslený tvar v průběhu celého roku se nazývá analema. Zdánlivý posun Slunce způsobuje pohyb Země kolem Slunce v kombinaci se sklonem zemské rotační osy. Slunce se nachází v nejvyšším bodě analemy v létě a v nejnižším bodě v zimě. Analemy vytvořené z různých zemských šířek by se jevily přinejmenším trochu odlišné, stejně jako analemy vytvořené v jinou denní dobu. Vlevo zobrazená analema byla sestavena z fotografií Slunce pořízených od srpna 1998 do srpna 1999 na Ukrajině. Popředí snímku bylo nasnímáno jednou zvečera se stejného místa v červenci 1999.

Štítky: Temní hmota, Kupa galaxií


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »