Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červenec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červenec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Analema

Uznání a copyright: Vasilij Rumyantsev (Crimean Astrophysical Obsevatory)

Zůstalo by Slunce na stejném místě, pokud byste pořídili jeho snímek každý den a ve stejnou dobu? Odpověď zní ne a Sluncem vykreslený tvar v průběhu celého roku se nazývá analema. Zdánlivý posun Slunce způsobuje pohyb Země kolem Slunce v kombinaci se sklonem zemské rotační osy. Slunce se nachází v nejvyšším bodě analemy v létě a v nejnižším bodě v zimě. Analemy vytvořené z různých zemských šířek by se jevily přinejmenším trochu odlišné, stejně jako analemy vytvořené v jinou denní dobu. Vlevo zobrazená analema byla sestavena z fotografií Slunce pořízených od srpna 1998 do srpna 1999 na Ukrajině. Popředí snímku bylo nasnímáno jednou zvečera se stejného místa v červenci 1999.

Štítky: Temní hmota, Kupa galaxií


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »