Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červenec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červenec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M51: Kosmický vír

Uznání a copyright: Tony and Daphne Hallas

Sledujte držadlo Velké naběračky (Velkého vozu) směrem od misky naběračkyse dostanete k poslední jasné hvězdě držadla. Pak jenom s vaším dalekohledem trochu sklouzněte na jih a západ a asi najdete tento úžasný pár interakujících galaxií, 51. položku ve slavném katalogu Charlese Messiera. Originální spirální mlhovina, velká galaxie s dobře definovanou spirální strukturou je také katalogizovaná jako NGC 5194. Její spirální ramena a prachové pásy jasně vystupují v popředí její doprovodné galaxie NGC 5195 (vlevo). Pár se nachází asi 37 miliónů světelných let daleko a oficiálně leží uvnitř hranic malého souhvězdí Honících psů (Canes Venatici). Zatímco M51 je v triedru vidět jako slabá rozmazaná čmouha, tak tento ostrý barevný snímek pořídil 14 palcový (35 cm) dalekohled a kombinované expozice digitální kamerou celkem dosáhly 3 hodin a 42 minut.

Štítky: Spirální galaxie, M51, Ngc5194, Ngc5195


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »