Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. červenec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. červenec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M51: rentgenové záření z Vírové galaxie

Uznání: A. Wilson (UMD) et al., CXC, NASA

Populární pár interakujících galaxií známý jako Vírová galaxie, ještě čerstvě v paměti ze včerejší epizody, zde debutuje mimo říši viditelného světla zobrazením na vysokých energiích z oběžné rentgenové observatoře Chandra. Na obrazových datech této oblasti z Chandry, která stále poskytuje skvělé výkony, se třpytí více jak 80 rentgenových hvězd. Počet zářivých rentgenových zdrojů uvnitř M51, pravděpodobně neutronových hvězd a černých děr v podvojných systémech, je pro normální spirální nebo eliptické galaxie neobvykle vysoký a vnuká tak myšlenku, že tento kosmický vír prošel intenzivním období vznikání hmotných hvězd. Jasná jádra obou galaxií, NGC 5194 a NGC 5195 (vpravo a vlevo), také vykazují na tomto snímku ve falešných barvách vysokoenergetickou aktivitu a ukazují difuzní zář pocházející z plynu o mnohamiliónové teplotě. Rozsáhlejší záběr oblasti kolem jádra NGC 5194 ukazuje rentgenové záření ze zbytku po supernově, z trosek po obrovské hvězdné explozi, která byla pozemskými astronomy poprvé detekována v roce 1994.

Štítky: Rentgenový, M51, Interacting galaxies, Ngc5194, Ngc5195


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »