Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červenec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červenec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Koloběh hmoty v Cassiopeia A

Uznání: R. Fesen (Dartmouth) and J. Morse (CASA, U. Colorado), Hubble Heritage Team, NASA

Hmotné hvězdy žily v naší Mléčné dráze své okázalé životy po miliardy let. Po zhroucení obrovských kosmických mračen se ve vzniklých hvězdách zažehly nukleární reakce a v jejich jádrech se začaly vytvářet těžké prvky. Po několika miliónech let se obohacený materiál vyvrhnul zpátky do mezihvězdného prostoru, kde znova začíná vznikání hvězd. Rozpínající se mrak trosek, známý jako Cassiopeia A je příkladem této konečné fáze životního cyklu hvězd. Světlo z výbuchu, který vytvořil tento zbytek po supernově bylo pravděpodobně poprvé spatřeno na obloze planety Země zhruba před 300 lety, i když mu to trvalo více jak 10000 let, než k nám dolétlo. Na tomto skvělém snímku chládnoucích vláken a uzlíků v pozůstatku Cas A z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope nese světlo ve specifických barvách zakódované prvky a tak astronomům pomáhá porozumět koloběhu hvězdné hmoty v naší Galaxii. Například červeným oblastem dominuje emise atomů síry, zatímco modré odstíny odpovídají atomům kyslíku. Zobrazená oblast má napříč asi 10 světelných let.

Štítky: Zbytek supernovy, Hvězdný vývoj, Cas A, Massive star, Stellar life cycle


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »