Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červenec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červenec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Koloběh hmoty v Cassiopeia A

Uznání: R. Fesen (Dartmouth) and J. Morse (CASA, U. Colorado), Hubble Heritage Team, NASA

Hmotné hvězdy žily v naší Mléčné dráze své okázalé životy po miliardy let. Po zhroucení obrovských kosmických mračen se ve vzniklých hvězdách zažehly nukleární reakce a v jejich jádrech se začaly vytvářet těžké prvky. Po několika miliónech let se obohacený materiál vyvrhnul zpátky do mezihvězdného prostoru, kde znova začíná vznikání hvězd. Rozpínající se mrak trosek, známý jako Cassiopeia A je příkladem této konečné fáze životního cyklu hvězd. Světlo z výbuchu, který vytvořil tento zbytek po supernově bylo pravděpodobně poprvé spatřeno na obloze planety Země zhruba před 300 lety, i když mu to trvalo více jak 10000 let, než k nám dolétlo. Na tomto skvělém snímku chládnoucích vláken a uzlíků v pozůstatku Cas A z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope nese světlo ve specifických barvách zakódované prvky a tak astronomům pomáhá porozumět koloběhu hvězdné hmoty v naší Galaxii. Například červeným oblastem dominuje emise atomů síry, zatímco modré odstíny odpovídají atomům kyslíku. Zobrazená oblast má napříč asi 10 světelných let.

Štítky: Zbytek supernovy, Hvězdný vývoj, Cas A, Massive star, Stellar life cycle


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »