Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. leden 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. leden 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M16: Hon na infračervené hvězdy

Uznání: Mark McCaughrean and Morten Andersen (AIP), European Southern Observatory

Na tomto záběru v blízké infračervené oblasti pořízeném astronomy pátrajícími po hvězdách v Orlí mlhovině v M16, je ve falešných barvách vidět hlava z mezihvězdného plynového a prachového mračna. Mračna pilířovitých tvarů učinil slavnými Hubbleův snímek hvězdotvorné oblasti z roku 1995. Jejich povrch se zdá být pokrytý prstovitým vypařujícími se plynnými globulemi (evaporating gaseous globules - EGGs) - "vejci". Snímek v blízké infračervené oblasti proniká zakrývající okraje prachového mračna. Jádro mračna se ale jeví tmavé a neprůhledné, dokonce i na těchto poměrně dlouhých vlnových délkách. Tento snímek pořízený dalekohledem Antu (ESO) odhaluje hmotnou, jasnou žlutou hvězdu, která nebyla ve viditelném světle z dat Hubbla přímo zjištěna. Tato velmi mladá hvězda rozsvěcuje malou modravou mlhovinu s tmavým, zkrouceným středovým pruhem, hned nad ní. Dole a od ní doprava je několik mnohem slabších, méně hmotných hvězd, které nejsou též vidět ve viditelném světle - novězrozené hvězdy, které se nacházejí v Orlích "vejcích" (EGG). Tyto nově zrozené hvězdy se již mohly zhroutit a vzniknout z materiálu uvnitř mlhoviny před intenzivním zářením z jiných, okolních, tvořících se horkých hvězd, které chátrají a tvářejí dramatické pilíře a "vejce" (EGG). V každém případě, jak budou prachové mraky úplně zerodovány, tak stále vznikající hvězdy budou odříznuty od svého rezervoáru hvězdné hmoty. Tak bude pravděpodobně vážně ovlivněn jejich další růst a dokonce i vývoj planetárních soustav.

Štítky: Star-formation, Infračervený, M16, Orlí mlhovina


20. vesmírný týden 2025

20. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 5. do 18. 5. 2025. Měsíc bude v úplňku a bude ubývat k poslední čtvrti. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je nízká a zmizela už i velká skvrna. Přistávací pouzdro Veněry, které zůstalo na oběžné dráze jako Kosmos 482, vstoupilo zpět do atmosféry 10. 5. nad Indickým oceánem. Před 20 lety byly objeveny pomocí HST měsíčky Pluta nazvané Nix a Hydra. Před 100 lety se narodila americká astronomka Nancy Grace Roman, jejíž jméno nese připravovaný vesmírný teleskop, ale nad jeho osudem se nyní trochu vznáší otazník, i když je prakticky hotový, protože Trump navrhuje přísné škrty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M87

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »