Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. leden 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. leden 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M16: Hvězdy, pilíře a Orlí vejce

Uznání: Mark McCaughrean and Morten Andersen (AIP), ESO

Snímek světelné roky dlouhých pilířů prachu a plynu v Orlí mlhovině (M16) dalekohledem Hubble Space Telescope z roku 1995 byl senzační. Tři nápadné pilíře na tomto detailním záběru ve viditelném světle jsou také vidět na této širokoúhlé mozaice pod středem spolu s hmotnými, jasnými, mladými hvězdami kupy NGC 6611 (vpravo nahoře), jejichž větry a záření prašné pilíře tvarují. Tento širokoúhlý snímek pořízený v dalekém infračerveném světle 8.2 metrovým dalekohledem Evropské jižní observatoře Antu zdá se činí pilíře průhlednější, jelikož delší vlnové délky částečně pronikají zakrývajícím prachem. Zatímco Hubbleův snímek ukázal překvapivé povrchové detaily pilířů - přes 70 neprůhledných, prstovitých celků materiálu zvaných vypařující se plynné globule - "vejce" (anglicky evaporating gaseous globules EGGs), tak blízký infračervený pohled astronomům umožnil nahlédnout dovnitř. Porovnání obou pohledů ukazuje, že téměř tucet "vajec" má opravdu hvězdy uvnitř blízko jejich špiček. Pokud se uskuteční pozorování na ještě delších vlnových délkách, tak bude možná objeveno více hvězd uvnitř "vajec". Ale co bylo první, hvězdy nebo "vejce"?

Štítky: Star-formation, Infračervený, M16, Orlí mlhovina, Ngc6611


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko 1.12.2024

Další informace »