Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. říjen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. říjen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prvky v pozůstatcích

Uznání: J.Hughes (Rutgers) et al., CXC, NASA

Masivní hvězdy tráví své krátké životy zuřivým spalováním nukleárního paliva. Při vysokých teplotách a hustotách v jádrech hvězd se slučováním jader lehkých prvků jako je vodík a helium vytváří těžší prvky jako uhlík, kyslík atd. v posloupnosti končící železem. A tak výbuch supernovy, nevyhnutelný a spektakulární odchod hmotné hvězdy, odvrhuje zpět do vesmíru trosky obohacené těžšími prvky, jenž se stanou součástmi jiných hvězd a planet (a lidí!). Tento podrobný rentgenový snímek ve falešných barvách z oběžné observatoře Chandra ukazuje takový horký, rozpínající se hvězdný mrak trosek o průměru asi 36 světelných let. Tento zbytek po supernově katalogizovaný jako G292.0+1.8 v jižním souhvězdí Kentaura (Centaurus) vznikl z hmotné hvězdy, která vybuchla jak se odhaduje asi před 1600 lety. Modravé barvy zvýrazňují vlákna plynu o mnohamilionových teplotách, jenž jsou výjmečně bohatá na kyslík, neon a hořčík. Bodový objekt na snímku z Chandry hned pod středem vlevo nabízí myšlenku, že obohacující supernova též vytvořila ve svém pozůstatku pulsar, rotující neutronovou hvězdu pozůstávající ze zhouceného hvězdného jádra.

Štítky: Zbytek supernovy, Rentgenový, G292.0+1.8, Nucleosynthesis


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Lyra, Had, Hadonoš, Herkules | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »