Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. říjen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. říjen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prvky v pozůstatcích

Uznání: J.Hughes (Rutgers) et al., CXC, NASA

Masivní hvězdy tráví své krátké životy zuřivým spalováním nukleárního paliva. Při vysokých teplotách a hustotách v jádrech hvězd se slučováním jader lehkých prvků jako je vodík a helium vytváří těžší prvky jako uhlík, kyslík atd. v posloupnosti končící železem. A tak výbuch supernovy, nevyhnutelný a spektakulární odchod hmotné hvězdy, odvrhuje zpět do vesmíru trosky obohacené těžšími prvky, jenž se stanou součástmi jiných hvězd a planet (a lidí!). Tento podrobný rentgenový snímek ve falešných barvách z oběžné observatoře Chandra ukazuje takový horký, rozpínající se hvězdný mrak trosek o průměru asi 36 světelných let. Tento zbytek po supernově katalogizovaný jako G292.0+1.8 v jižním souhvězdí Kentaura (Centaurus) vznikl z hmotné hvězdy, která vybuchla jak se odhaduje asi před 1600 lety. Modravé barvy zvýrazňují vlákna plynu o mnohamilionových teplotách, jenž jsou výjmečně bohatá na kyslík, neon a hořčík. Bodový objekt na snímku z Chandry hned pod středem vlevo nabízí myšlenku, že obohacující supernova též vytvořila ve svém pozůstatku pulsar, rotující neutronovou hvězdu pozůstávající ze zhouceného hvězdného jádra.

Štítky: Zbytek supernovy, Rentgenový, G292.0+1.8, Nucleosynthesis


39. vesmírný týden 2023

39. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 9. do 1. 10. 2023. Měsíc bude v úplňku. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn, který později doplňuje také jasný Jupiter. Ráno je kromě nepřehlédnutelné Venuše vidět také poměrně jasný Merkur. Aktivita Slunce je středně vysoká. Sonda OSIRIS-Rex doručila pouzdro se vzorky z planetky Bennu. Falcon 9 společnosti SpaceX zaznamenal 200. opakované použití a tři starty z jedné rampy v rozmezí 8 dnů. Československý kosmonaut Vladimír Remek se dožívá 75 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur

Další informace »