Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červenec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červenec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Apollo 12: Stereo pohled u kráteru Surveyor

Uznání: Apollo 12, NASA; Stereo Image by Jerry Bonnell

Tento víkendový stereo obrázek zastihuje astronauta Apolla 12 Pete Conrada v listopadu 1969 jak stojí na měsíčním povrchu u jižního okraje kráteru Surveyor. Pomocí červenomodrých brýlí se můžete podívat za Conrada ve skafandru na majestátní práznotu měsíčního Oceánu bouří. Conrad stojí hned vedle velkých kousků povalujících se balvanů, trosek z malého impaktního kráteru. Jak pózuje pro tento obrázek, tak má po své pravé ruce srovnávací měřítko a u jeho levé nohy spočívá speciálně navržený nosič nástrojů. Jeho fotograf, kolega astronaut Al Bean, pořídil dva oddělené snímky (katalogizované jako AS12-49-7318 a AS12-49-7319) pomocí jakéhosi stereo "ča-ča" tance, když pořídil první snímek s vahou svého těla na pravé noze a druhý po přesunu váhy na levou nohu. První snímek je zbarvený do modra, druhý do červena, pár snímků je odsazený a jejich kombinace vytváří trojrozměrný anaglyf. Nasazení červenomodrých brýlí vám umožní shlédnout výsledek pomocí stereovidění.

Štítky: Měsíc, Apollo 12, Stereo, Surveyor, Anaglyph


42. vesmírný týden 2021

42. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 10. do 24. 10. 2021. Měsíc bude v úplňku. Venuše je nízko nad jihozápadem. Nad jižním obzorem jsou večer Jupiter a Saturn. Ráno se nad jihovýchodní obzor šplhá Merkur. Aktivita Slunce je nízká. Filmaři se vrací z ISS. Mezitím k budované čínské stanici Tiangong dorazila nová tříčlenná posádka v lodi Šen-čou 13. Na skok do vesmíru se ve svých devadesáti letech podíval kapitán Kirk ze Star Treku. Sonda Lucy je na cestě k planetkám na dráze Jupiteru. Před 420 lety zemřel v Praze dánský astronom Tycho Brahe.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mesiac a ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2021 obdržel snímek „Mesiac a ISS", jehož autorem je Lukáš Astaloš   Měsíc září roku 2021 je za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A aby těch měsíců nebylo málo, tak tématem vítězné fotografie je také

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a Venuše

Pentax K-70 Sigma 170-500 1/6 s

Další informace »