Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červenec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červenec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Apollo 12: Stereo pohled u kráteru Surveyor

Uznání: Apollo 12, NASA; Stereo Image by Jerry Bonnell

Tento víkendový stereo obrázek zastihuje astronauta Apolla 12 Pete Conrada v listopadu 1969 jak stojí na měsíčním povrchu u jižního okraje kráteru Surveyor. Pomocí červenomodrých brýlí se můžete podívat za Conrada ve skafandru na majestátní práznotu měsíčního Oceánu bouří. Conrad stojí hned vedle velkých kousků povalujících se balvanů, trosek z malého impaktního kráteru. Jak pózuje pro tento obrázek, tak má po své pravé ruce srovnávací měřítko a u jeho levé nohy spočívá speciálně navržený nosič nástrojů. Jeho fotograf, kolega astronaut Al Bean, pořídil dva oddělené snímky (katalogizované jako AS12-49-7318 a AS12-49-7319) pomocí jakéhosi stereo "ča-ča" tance, když pořídil první snímek s vahou svého těla na pravé noze a druhý po přesunu váhy na levou nohu. První snímek je zbarvený do modra, druhý do červena, pár snímků je odsazený a jejich kombinace vytváří trojrozměrný anaglyf. Nasazení červenomodrých brýlí vám umožní shlédnout výsledek pomocí stereovidění.

Štítky: Měsíc, Apollo 12, Stereo, Surveyor, Anaglyph


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »