Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červenec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červenec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krabí mlhovina z VLT

Uznání: FORS Team, 8.2-meter VLT, ESO

Tajemnými vlákny vyplněná Krabí mlhovina je pozůstatkem exploze hvězdy, které byla pozorována v roce 1054 po Kristu. Tuto okázalou explozi supernovy zaznamenali čínští astronomové a (docela pravděpodobně) astronomové indiánů Anasazi. Vlákna jsou tajemná proto, protože se ukazuje, že mají menší hmotnost než to, co vyvrhla původní supernova a přitom vyšší rychlostí, že by se čekalo od volné exploze. Na snímku nahoře, který nedávno pořídil Velmi velký dalekohled (Very Large Telescope) barvy ukazují, co se děje s elektrony v odlišných částech Krabí mlhoviny. Červená představuje elektrony, které se rekombinují s protony za vzniku neutrálního vodíku, zatímco modrá představuje elektrony vířící podél magnetického pole ve vnitřní mlhovině. V samotném středu mlhoviny se nachází pulsar: neutronová hvězda, která v tomto případě rotuje 30 krát za sekundu.

Štítky: Zbytek supernovy, Krabí mlhovina


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2017 K2 (PANSTARRS)

Snímek komety C/2017 K2 (PANSTARRS) . Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Poměrně vzdálená kometa se na obloze velmi zvolna pohybovala souhvězdím Herkula. Vzdálenost od Země 5.997 au, od Slunce 6.372 au. Rychlost pohybu po obloze 0.33 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 13.9 mag.

Další informace »