Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červenec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červenec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vážení prázdnoty

Uznání a copyright: Bell Labs-Lucent Technologies, AURA, NOAO, NSF

Někdy je zírání do prázdna užitečné. Na snímku nahoře je oblast oblohy, která byla vybrána protože, nu protože tam nic nebylo: žádné jasné hvězdy, žádné jasné galaxie a žádné pestré mlhoviny. Čemu se ale nedalo vyhnout bylo pár hvězd naší vlastní Galaxie a mnoho vzdálených, ve vesmíru rozprostřených galaxií. Světlo vzdálenějších galaxií je trochu odchýlené gravitací bližších galaxií a to způsobuje, že se jeví poněkud zborcené. Analýzou distorzí způsobených těmito gravitačními čočkami lze odhalit koncentrace hmoty v okolí, bez ohledu na jejich jasnost. Pomocí této metody mohou nyní astronomové vážit celé kupy galaxií a pátrat po velkých uskupeních poměrně tmavé hmoty. Na snímku nahoře je dole vpravo zakroužkována kupa galaxií, která byla ovšem nalezena nikoliv podle světla, ale pro svou hmotnost.

Štítky: Temní hmota, Kupa galaxií


27. vesmírný týden 2020

27. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 6. do 5. 7. 2020. Měsíc bude v úplňku. Planety uvidíme nejlépe v druhé polovině noci a ráno, Venuše je vidět i na denní obloze. Pokračuje sezóna NLC. Raketa Vega s českým dispenzerem má poslední šanci v tomto startovním okně. SpaceX má v plánu dva starty ze dvou ramp na mysu Canaveral. Čínská navigační síť Beidou je kompletní. Před 250 lety proletěla velmi blízko Zemi Lexellova kometa.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

přelet ISS přes Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2020 obdržel snímek „Přelet ISS přes Slunce“, jehož autorem je Libor Hašpl     Mezinárodní kosmická stanice (ISS) se stala vlastně už běžnou součástí našeho života. Tu a tam nám jako jasná, mnohdy opravdu jasná tečka přelétá

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M 10

gulova hviezdokopa v hadonosovi

Další informace »