Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červenec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červenec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vážení prázdnoty

Uznání a copyright: Bell Labs-Lucent Technologies, AURA, NOAO, NSF

Někdy je zírání do prázdna užitečné. Na snímku nahoře je oblast oblohy, která byla vybrána protože, nu protože tam nic nebylo: žádné jasné hvězdy, žádné jasné galaxie a žádné pestré mlhoviny. Čemu se ale nedalo vyhnout bylo pár hvězd naší vlastní Galaxie a mnoho vzdálených, ve vesmíru rozprostřených galaxií. Světlo vzdálenějších galaxií je trochu odchýlené gravitací bližších galaxií a to způsobuje, že se jeví poněkud zborcené. Analýzou distorzí způsobených těmito gravitačními čočkami lze odhalit koncentrace hmoty v okolí, bez ohledu na jejich jasnost. Pomocí této metody mohou nyní astronomové vážit celé kupy galaxií a pátrat po velkých uskupeních poměrně tmavé hmoty. Na snímku nahoře je dole vpravo zakroužkována kupa galaxií, která byla ovšem nalezena nikoliv podle světla, ale pro svou hmotnost.

Štítky: Temní hmota, Kupa galaxií


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »