Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. červenec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. červenec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaktický střed napříč infračerveným světlem

Uznání: 2MASS Project, UMass, IPAC/Caltech, NSF, NASA

Střed naší Galaxie ve viditelném světle zakrývají prachová mračna, která spolu s hvězdami rotují v galaktické rovině. V tomto století byly ale vyvinuty senzory, které dokázaly detekovat světlo červenější, než to které mohou vidět lidé a toto světlo se nazývá infračervené. Snímek nahoře ukazuje, jak vypadá galaktický střed ve třech postupně červenějších pásech blízkého infračerveného světla. Snímek je výsledkem digitální kombinace údajů, které nedávno pořídily galaktické přehlídky 2MASS a MSX. V blízkém infračerveném světle (zobrazeném modře) je prach méně neprůhledný a tak se staly viditelnými předtím zahalení červení obři. Ve střední infračerveném světle (zobrazeném červeně) jasně září samotný prach, ale umožňuje nám tak velice blízký pohled na náš bouřlivý a tajemný galaktický střed.

Štítky: Mléčná dráha, Galaktický střed, Infračervený


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »