Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. červenec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. červenec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaktický střed napříč infračerveným světlem

Uznání: 2MASS Project, UMass, IPAC/Caltech, NSF, NASA

Střed naší Galaxie ve viditelném světle zakrývají prachová mračna, která spolu s hvězdami rotují v galaktické rovině. V tomto století byly ale vyvinuty senzory, které dokázaly detekovat světlo červenější, než to které mohou vidět lidé a toto světlo se nazývá infračervené. Snímek nahoře ukazuje, jak vypadá galaktický střed ve třech postupně červenějších pásech blízkého infračerveného světla. Snímek je výsledkem digitální kombinace údajů, které nedávno pořídily galaktické přehlídky 2MASS a MSX. V blízkém infračerveném světle (zobrazeném modře) je prach méně neprůhledný a tak se staly viditelnými předtím zahalení červení obři. Ve střední infračerveném světle (zobrazeném červeně) jasně září samotný prach, ale umožňuje nám tak velice blízký pohled na náš bouřlivý a tajemný galaktický střed.

Štítky: Mléčná dráha, Galaktický střed, Infračervený


17. vesmírný týden 2025

17. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 4. do 27. 4. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a poté se na ranní obloze potká s Venuší a Saturnem. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni a nastala jedna silnější polární záře. Přistál Sojuz MS-26 s třemi členy dlouhodobé expedice z ISS. Očekáváme průlet sondy Lucy kolem planetky Donaldjohanson. Před 35 lety byl na oběžnou dráhu vynesen Hubbleův vesmírný dalekohled.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zanikající kometa C/2025 F2 (SWAN)

Zanikající kometa C/2025 F2 (SWAN). Měřítko 7.7"/px. Nízko nad severovýchodním obzorem, svítání.

Další informace »