Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. červenec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. červenec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaktický střed napříč infračerveným světlem

Uznání: 2MASS Project, UMass, IPAC/Caltech, NSF, NASA

Střed naší Galaxie ve viditelném světle zakrývají prachová mračna, která spolu s hvězdami rotují v galaktické rovině. V tomto století byly ale vyvinuty senzory, které dokázaly detekovat světlo červenější, než to které mohou vidět lidé a toto světlo se nazývá infračervené. Snímek nahoře ukazuje, jak vypadá galaktický střed ve třech postupně červenějších pásech blízkého infračerveného světla. Snímek je výsledkem digitální kombinace údajů, které nedávno pořídily galaktické přehlídky 2MASS a MSX. V blízkém infračerveném světle (zobrazeném modře) je prach méně neprůhledný a tak se staly viditelnými předtím zahalení červení obři. Ve střední infračerveném světle (zobrazeném červeně) jasně září samotný prach, ale umožňuje nám tak velice blízký pohled na náš bouřlivý a tajemný galaktický střed.

Štítky: Mléčná dráha, Galaktický střed, Infračervený


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkcia C /2020 F3 s M53

Rozdiel v jasnosti cca 3m je dosť zjavny

Další informace »