Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červenec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červenec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Io: Měsíc nad Jupiterem

Uznání: Cassini Imaging Team, Cassini Project, NASA

Jak je velký jupiterův měsíc Io? Io má průměr asi 3600 kilometrů, což je asi velikost jediné velké přirozené družice planety Země a je nejvíce sopečným tělesem Sluneční soustavy. Sonda Cassini, která se nad Jupiterem vznášela při změně milénia, zachytila tento bázeň vyvolávající pohled na aktivní Io s největším plynným obrem jako pozadím a nabízí tak skvělou demonstraci relativní velikosti vládnoucí planety. I když se Io na snímku zdá hned nad vířícími mraky Jupitera, tak Io se pohybuje na své dráze asi 420000 kilometrů od středu Jupitera každých 42 hodin. Takže je asi 350000 kilometrů nad vrcholky mraků Jupitera, což je zhruba ekvivalent vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem. Samotná sonda Cassini byla při pořizování obrazových dat vzdálená od Jupitera asi 10 miliónů kilometrů.

Štítky: Io, Jupiter, Cassini spacecraft


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »