Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červenec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červenec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mnoho měsíců

Uznání a copyright: Corrado Alesso

Tato náladová a tvořivá mnohonásobná expozice ukazuje, že pokud by obloha planety Země byla ozdobena více měsíci, tak by mohla být vskutku velice dramatická. A třeba v dobře známém dětském příběhu od Jamese Thurbera, byla myšlenka mnoha měsíců pro princeznu Lenoru přirozená a to dokonce i když to mudrci na královském dvoře nepochopili. Ale právě tento obrázek přináší vysvětlení pro královského astronoma a matematika. Tři dny po úplňku - 8. července 2001 - vložil astrofotograf Corrado Alesso z provincie Cuneo v Itálii do kamery citlivý film a nastavil ji. Jak se nekonstantní měsíc pohyboval nocí, tak na stejné políčko filmu pořídil s otevřenou závěrkou každých 30 minut čtyři jednosekundové expozice a pak vždy širokoúhlý objektiv mezi expozice zakryl.

Štítky: Měsíc, Multiple exposure, Princess lenore


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »