Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červenec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červenec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mnoho měsíců

Uznání a copyright: Corrado Alesso

Tato náladová a tvořivá mnohonásobná expozice ukazuje, že pokud by obloha planety Země byla ozdobena více měsíci, tak by mohla být vskutku velice dramatická. A třeba v dobře známém dětském příběhu od Jamese Thurbera, byla myšlenka mnoha měsíců pro princeznu Lenoru přirozená a to dokonce i když to mudrci na královském dvoře nepochopili. Ale právě tento obrázek přináší vysvětlení pro královského astronoma a matematika. Tři dny po úplňku - 8. července 2001 - vložil astrofotograf Corrado Alesso z provincie Cuneo v Itálii do kamery citlivý film a nastavil ji. Jak se nekonstantní měsíc pohyboval nocí, tak na stejné políčko filmu pořídil s otevřenou závěrkou každých 30 minut čtyři jednosekundové expozice a pak vždy širokoúhlý objektiv mezi expozice zakryl.

Štítky: Měsíc, Multiple exposure, Princess lenore


11. vesmírný týden 2019

11. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 3. do 17. 3. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran. Ráno je nejvýše Jupiter a Saturn, Venuše už je jen velmi nízko nad obzorem. Kometa Iwamoto je na pomezí Vozky a Persea. Společné úsilí SpaceX a NASA vedlo k úspěšnému letu lodi Crew Dragon. Chystá se start kosmické lodi Sojuz MS-12 s třemi kosmonauty k ISS. Před 140 lety se narodil Albert Einstein a před 120 lety objevil W. Pickering měsíček Saturnu Phoebe.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IC342_LHARGB

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2019 obdržel snímek „IC 342“, jehož autorem je Robert Novotný   Ano, astronomie je někdy trochu strohá. IC 342. Nu, to je tedy název, řekne si laik. A možná si řekne i leckterý astronom. Zejména třeba ten, který zkoumá sluneční skvrny. Ve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

iss

môj prví pokus o fotenie iss .

Další informace »