Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. červen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. červen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

IC 4406: Zdánlivě čtveratá mlhovina

Uznání: C. R. O'Dell (Vanderbilt U.) et al., Hubble Heritage Team, NASA

Jak může kulatá hvězda vytvořit čtveratou mlhovinu? Tato hádanka vyplynula na světlo při studiu planetárních mlhovin jako je IC 4406. Důkazy ukazují, že IC 4406 je asi dutý válec a její čtveratý vzhled je výsledkem naší polohy, kdy se na válec díváme ze strany. Pokud bychom se na IC 4406 dívali shora, tak by se její vzhled podobal Prstencové mlhovině. Tento snímek v reprezentativních barvách je složeninou vytvořenou kombinací snímků pořízených kosmickým dalekohledem Hubble Space Telescope v minulém červnu a posledním lednu. Z konců válce plyne ven horký plyn, zatímco ohraničující stěny protkávají vlákna temného prachu a molekulárního plynu. Ve středu planetární mlhoviny se nachází hvězda, která může za tuto mezihvězdnou skulpturu. Za několik miliónů let ale zůstane z IC 4406 viditelný jenom slábnoucí bílý trpaslík.

Štítky: Planetární mlhovina


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »