Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. červen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. červen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc a Venuše nad Ženevou

Uznání a copyright: Gregory Giuliani (AstroImagine)

Čerstvý Měsíc po kousavém střetnutí se Sluncem v minulém týdnu zase ohrožuje Venuši. Zdá se, že ji dorůstající Měsíc zrovna míjí, ovšem několik stupňů mimo. Venuše je samozřejmě mnohem dále od Země než Měsíc a tak míjení bylo pouze úhlovou iluzí. Na snímku nahoře z 13. června je ve slábnoucím západu mezi mraky nad světly města Ženevy ve Švýcarsku vidět srpek Měsíce s Venuší.

Štítky: Měsíc, Venuše, Geneva


9. vesmírný týden 2026

9. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 2. do 1. 3. 2026. Měsíc bude v první čtvrti, přiblíží se Uranu, Plejádám i Jupiteru. Ještě za světla po západu Slunce začíná být vidět Venuše. Za soumraku je dobře vidět Merkur a nízko je po setmění už i Saturn a Neptun. Za tmy je večer vysoko Uran a Jupiter. Aktivita Slunce velmi nízká. Test plnění rakety SLS kapalným kyslíkem a vodíkem byl úspěšný, mise Artemis II má zatím zelenou. NASA tvrdě zkritizovala Boeing za problémy mise Starlineru k ISS. Před 60 lety zasáhlo nefunkční pouzdro Veněry 3 planetu Venuši.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Neobvykle jasná polární záře nad Českou republikou

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2026 obdržel snímek Adama Denka s názvem „Neobvykle jasná polární záře nad Českou republikou“ Co nám to naše Slunce tropí? Téměř dva roky po slunečním maximu a my tu máme „jednu polární záři za druhou“, byť je to řečeno trochu nadneseně. Ovšem ve chvíli,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

mobilovka byla o pár minut dříve možná barevnější ale dám tuto ze stativu 26.02. 2026 18:53 dosahovalo přibližně k Betelgeuse

Další informace »