Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Částečné zatmění nad mostem Zlatá brána

Uznání a copyright: Gerard Barkats

Dříve v tomto týdnu zmizela za Měsícem část Slunce. Do té doby byl ubývající Měsíc ze všech míst na Zemi nejlépe viditelný brzy ráno, jak sledoval Slunce. Jak ale Měsíc obíhal Zemi, tak se přiblížil ke Slunci a předběhl jej na obloze. Nyní dorůstající Měsíc vede před Sluncem a je proto nejlépe vidět hned po západu. Při pozorování se Země Měsíc každý měsíc udělá smyčku kome Slunce a cyklus se opakuje. Jak někdy Měsíc předchází Slunce, tak jde přímo před jeho částí a způsobuje tak částečné zatmění. Na snímku nahoře časová posloupnost ukazuje jak 10. června Měsíc předchází Slunce na pozadí mostu Zlatá brána v San Francisku v Kalifornii v USA.

Štítky: Annular eclipse, Golden Gate Bridge


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »