Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Částečné zatmění nad mostem Zlatá brána

Uznání a copyright: Gerard Barkats

Dříve v tomto týdnu zmizela za Měsícem část Slunce. Do té doby byl ubývající Měsíc ze všech míst na Zemi nejlépe viditelný brzy ráno, jak sledoval Slunce. Jak ale Měsíc obíhal Zemi, tak se přiblížil ke Slunci a předběhl jej na obloze. Nyní dorůstající Měsíc vede před Sluncem a je proto nejlépe vidět hned po západu. Při pozorování se Země Měsíc každý měsíc udělá smyčku kome Slunce a cyklus se opakuje. Jak někdy Měsíc předchází Slunce, tak jde přímo před jeho částí a způsobuje tak částečné zatmění. Na snímku nahoře časová posloupnost ukazuje jak 10. června Měsíc předchází Slunce na pozadí mostu Zlatá brána v San Francisku v Kalifornii v USA.

Štítky: Annular eclipse, Golden Gate Bridge


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »