Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. červen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. červen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Uvnitř Orlí mlhoviny

Uznání a copyright: T. A. Rector & B. A. Wolpa, NOAO, AURA, NSF

Zdaleka ta celá věc vypadá jako Orel. Bližší pohled na Orlí mlhovinu ovšem ukazuje, že jasná oblast je ve skutečnosti oknem do středu větší tmavé obálky z prachu. Přes toto okno je vidět jasně osvětlenou dílnu, kde vznikají celé otevřené hvězdokupy. V této dutině, kde nadále vznikají hvězdy, jsou vysoké pilíře a kulaté globule tmavého prachu a studeného molekulárního plynu. Již lze vidět několik jasných mladých jasných modrých hvězd, jejichž světlo a větry vypalují a odtlačují zpět pozůstávající filamenty a stěny plynu a prachu. Emisní Orlí mlhovina, označovaná jako M16, leží asi 6500 světelných let daleko, rozpíná se na 20 světelných letech a je vidět i triedrem v souhvězdí Hada (Serpens). Snímek nahoře kombinuje tři specifické emitované barvy a byl pořízen pomocí 0.9m dalekohledu na Kitt Peaku v Arizoně v USA.

Štítky: Orlí mlhovina, Wings


6. vesmírný týden 2026

6. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 2. do 8. 2. 2026. Měsíc je v úplňku a bude ubývat k poslední čtvrti. 3. 2. je v těsné konjunkci s Regulem. Merkur a Venuše začínají lézt na večerní oblohu, Mars je nepozorovatelný. Velké planety jsou všechny vidět večer. Aktivita Slunce je poměrně vysoká hlavně díky náhle se objevivší aktivní oblasti se skvrnami. Chystá se start rakety SLS s lodí Orion mise Artemis II k Měsíci. Crew-12 musí zatím čekat. 95 let by se dožil Ladislav Sehnal, český astronom zabývající se nebeskou mechanikou. 120 let uplyne od narození Clyde Tombaugha, který objevil Pluto v roce 1930.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M27 přes 1.54m Dánský dalekohled, La Silla

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2025 obdržel snímek autorů Kamil Hornoch a Martin Myslivec s názvem M27 – Dumbbell Nebula Kalendář ukazuje datum 14. srpna 1758 a francouzský astronom Charles Messier na observatoři v Hôtel de Cluny v Paříži pátrá po Halleyově kometě. Pátrá však již

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře, Kostomlaty pod Milešovkou 19.1.2026

Další informace »