Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. červen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. červen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Uvnitř Orlí mlhoviny

Uznání a copyright: T. A. Rector & B. A. Wolpa, NOAO, AURA, NSF

Zdaleka ta celá věc vypadá jako Orel. Bližší pohled na Orlí mlhovinu ovšem ukazuje, že jasná oblast je ve skutečnosti oknem do středu větší tmavé obálky z prachu. Přes toto okno je vidět jasně osvětlenou dílnu, kde vznikají celé otevřené hvězdokupy. V této dutině, kde nadále vznikají hvězdy, jsou vysoké pilíře a kulaté globule tmavého prachu a studeného molekulárního plynu. Již lze vidět několik jasných mladých jasných modrých hvězd, jejichž světlo a větry vypalují a odtlačují zpět pozůstávající filamenty a stěny plynu a prachu. Emisní Orlí mlhovina, označovaná jako M16, leží asi 6500 světelných let daleko, rozpíná se na 20 světelných letech a je vidět i triedrem v souhvězdí Hada (Serpens). Snímek nahoře kombinuje tři specifické emitované barvy a byl pořízen pomocí 0.9m dalekohledu na Kitt Peaku v Arizoně v USA.

Štítky: Orlí mlhovina, Wings


6. vesmírný týden 2023

6. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 2. do 12. 2. 2023. Měsíc je ve fázi úplňku a ubývá k poslední čtvrti. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, k němuž se zdánlivě na obloze blíží i kometa C/2022 E3 (ZTF). Aktivita Slunce se snížila, ale v lednu bylo zatím největší množství skvrn. Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX překonala hranici 200 úspěšných startů. Máme tu i starty ruských raket. Před pěti lety vynesl Falcon Heavy při svém inauguračním letu automobil Tesla.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »