Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zóna Tarantule

Uznání : M. Schirmer, T. Erben, M. Lombardi (IAEF Bonn), European Southern Observatory

Mlhovina Tarantule je obrovská emisní mlhovina v naší sousední galaxii ve Velkém Magelanově mračnu a má napříč přes 1000 světelných let. Uvnitř této kosmické pavučiny se nachází centrální mladá hvězdokupa tvořená hmotnými hvězdami, katalogizovaná jako R136. Její intenzivní radiace a silné větry pomáhají dodávat energii pro záření mlhoviny a napomáhají vytvářet pavoukovitá vlákna. Na této působivé barevné mozaice ze snímků ze širokoúhlé kamery Wide-Field Imager na 2.2m dalekohledu ESO na observatoři v La Silla lze vidět v dosahu mlhoviny další mladé hvězdokupy. Za pozornost také stojí, že k obyvatelům zóny Tarantule patří několik tmavých mračen, která překračují vnější hranice mlhoviny, stejně jako hustá hvězdokupa NGC 2100 na úplně levém konci obrázku. Malý, ale rozpínající se zbytek po supernově 1987a, což byla nejbližší supernova v moderní historii, leží hned mimo pole hned za dolním pravým rohem. Tato bohatá mozaika pokrývá na obloze oblast zhruba o velikosti úplňku v jižním souhvězdí Mečouna (Dorado).

Štítky: Lmc, 30 Doradus, Tarantula nebula, Ngc2070


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »