Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zóna Tarantule

Uznání : M. Schirmer, T. Erben, M. Lombardi (IAEF Bonn), European Southern Observatory

Mlhovina Tarantule je obrovská emisní mlhovina v naší sousední galaxii ve Velkém Magelanově mračnu a má napříč přes 1000 světelných let. Uvnitř této kosmické pavučiny se nachází centrální mladá hvězdokupa tvořená hmotnými hvězdami, katalogizovaná jako R136. Její intenzivní radiace a silné větry pomáhají dodávat energii pro záření mlhoviny a napomáhají vytvářet pavoukovitá vlákna. Na této působivé barevné mozaice ze snímků ze širokoúhlé kamery Wide-Field Imager na 2.2m dalekohledu ESO na observatoři v La Silla lze vidět v dosahu mlhoviny další mladé hvězdokupy. Za pozornost také stojí, že k obyvatelům zóny Tarantule patří několik tmavých mračen, která překračují vnější hranice mlhoviny, stejně jako hustá hvězdokupa NGC 2100 na úplně levém konci obrázku. Malý, ale rozpínající se zbytek po supernově 1987a, což byla nejbližší supernova v moderní historii, leží hned mimo pole hned za dolním pravým rohem. Tato bohatá mozaika pokrývá na obloze oblast zhruba o velikosti úplňku v jižním souhvězdí Mečouna (Dorado).

Štítky: Lmc, 30 Doradus, Tarantula nebula, Ngc2070


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »