Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zóna Tarantule

Uznání : M. Schirmer, T. Erben, M. Lombardi (IAEF Bonn), European Southern Observatory

Mlhovina Tarantule je obrovská emisní mlhovina v naší sousední galaxii ve Velkém Magelanově mračnu a má napříč přes 1000 světelných let. Uvnitř této kosmické pavučiny se nachází centrální mladá hvězdokupa tvořená hmotnými hvězdami, katalogizovaná jako R136. Její intenzivní radiace a silné větry pomáhají dodávat energii pro záření mlhoviny a napomáhají vytvářet pavoukovitá vlákna. Na této působivé barevné mozaice ze snímků ze širokoúhlé kamery Wide-Field Imager na 2.2m dalekohledu ESO na observatoři v La Silla lze vidět v dosahu mlhoviny další mladé hvězdokupy. Za pozornost také stojí, že k obyvatelům zóny Tarantule patří několik tmavých mračen, která překračují vnější hranice mlhoviny, stejně jako hustá hvězdokupa NGC 2100 na úplně levém konci obrázku. Malý, ale rozpínající se zbytek po supernově 1987a, což byla nejbližší supernova v moderní historii, leží hned mimo pole hned za dolním pravým rohem. Tato bohatá mozaika pokrývá na obloze oblast zhruba o velikosti úplňku v jižním souhvězdí Mečouna (Dorado).

Štítky: Lmc, 30 Doradus, Tarantula nebula, Ngc2070


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »