Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

55 Cancri: Objevena planeta jakou známe

Uznání ilustrace copyright: Lynette Cook

Je naše Sluneční soustava jedinečná? Včera oznámený objev planety podobné Jupiteru na dráze podobné jupiterově kolem nedaleké Slunci podobné hvězdy 55 Cancri, dává nové znamení, že planetární soustavy podobné naší Sluneční soustavě asi existují i jinde. Planeta objevená G. Marcym (UC Berkeley) a jeho spolupracovníky je jedna ze dvou planet nalezených kolem hvězdy 55 Cancri. V roce 1997 byla v její těsné blízkosti nalezena obíhající planeta o hmotnosti Jupitera. Objev je založen na pozorování jemných změn rychlosti hvězdy způsobených obíhajícími planetami. Kresba nahoře vyobrazuje, jak by planeta mohla vypadat spolu s hypotetickým měsícem. Hvězda 55 Cancri je vzdálená pouhých 40 světelných let a je viditelná i triedrem v souhvězdí Raka (Cancer).

Štítky: Jupiter, Extrasolární planety


5. vesmírný týden 2026

5. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 1. do 1. 2. 2026. Měsíc dorůstá od první čtvrti k úplňku. V úterý 27. ledna po 22. hodině se začne přibližovat hvězdokupě Plejády a zakryje slabší hvězdy Taygetu a Asterope. Malé planety jsou nyní zdánlivě za Sluncema ukazují se v koronografu SOHO. Velké planety jsou na večerní obloze. Aktivita Slunce je na střední úrovni a největší skvrny na odvrácené polokouli vidí z Marsu vozítko Perseverance. S blížící se misí Artemis II kolem Měsíce plánuje NASA na 2. února test tankování rakety. Ten může být provázen problémy a může být odkládán. Podle toho uvidíme, zda se uskuteční start v prvním plánovaném okně z 6. na 7. února. Ohlížíme se za výročím přistání Luny 9 na Měsíci, objevem komety Hyakutake a především nepříjemnou havárií raketoplánu Challenger.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M27 přes 1.54m Dánský dalekohled, La Silla

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2025 obdržel snímek autorů Kamil Hornoch a Martin Myslivec s názvem M27 – Dumbbell Nebula Kalendář ukazuje datum 14. srpna 1758 a francouzský astronom Charles Messier na observatoři v Hôtel de Cluny v Paříži pátrá po Halleyově kometě. Pátrá však již

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře, Kostomlaty pod Milešovkou 19.1.2026

Další informace »