Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jasná galaxie M81

Uznání a copyright: Robert Gendler

Velká a nádherná spirální galaxie M81 v severním souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major) je jednou z nejjasnějších galaxií, které jsou vidět na obloze planety Země. Tento skvostně podrobný pohled odhaluje její jasné jádro, impozantní spirální ramena a rozevláté kosmické prachové pásy, rozsahem srovnatelné s Mléčnou dráhou. Přímo přes disk, dole a napravo od galaktického středu, běží pozoruhodný prachový pás a naznačuje neuspořádanou minulost, na rozdíl od dalších nápadných spirálních útvarů v M81. Bludný prachový pás může být protáhlým výsledkem těsného přiblížení mezi M81 a její menší doprovodnou galaxií M82. Zkoumání proměnných hvězd v M81 (NGC 3031) poskytlo pro externí galaxii jednu z nejlépe určených vzdáleností - 11.8 miliónu světelných let.

Štítky: Spirální galaxie, M81, Dust lane


45. vesmírný týden 2025

45. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 10. do 9. 11. 2025. Měsíc bude v úplňku. Saturn je dobře vidět večer, později v noci se přidává Jupiter, ráno končí viditelnost Venuše. Čeká nás poslední týden viditelnosti komety C/2025 A6 (Lemmon) a v neděli začne další okno viditelnosti slabší komety C/2025 R2 (SWAN) na tmavé večerní obloze. Z evropského kosmodromu Kourou v jihoamerické Francouzské Guayáně má startovat raketa Ariane 6 s radarovou družicí Sentinel-1D. V rámci sdílené mise Bandwagon-4 byla vynesena také česká družice CevroSat-1. Na Floridě proběhl statický zážeh velké rakety New Glenn. Před dvaceti lety začala mise sondy Venus Express jež přinesla velmi zajímavé poznatky o atmosféře Venuše.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Když se blýská v dáli

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2025 obdržel snímek „Když se blýská v dáli“, jehož autorem je astrofotograf Lukáš Veselý Měsíc září je již dávno za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A tentokrát se porota opravdu „zapotila“. Ze 42 zaslaných snímků vybrat ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc na komíně

Večerní Měsíc 4.11.2025 na komíně

Další informace »