Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. srpen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. srpen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rozpad komety 57P na kusy

Uznání: Y. Fernández, S. Sheppard, D. Jewitt (University of Hawai`i)

Kometa 57P se rozpadla přinejmenším na 19 kusů. Tato slabá kometa oběhne Slunce jednou za 5.9 roku a také má název Kometa 57P/du Toit-Neujmin-Delporte po svých třech objevitelích z roku 1941. Je to jednoduše 57. kometa ze seznamu známých periodických komet, který začíná kometou 1P/Halley. Jako odpověď na zprávy o novém objektu, možná spojeném s Kometou 57P byli astronomové schopni v polovině července vytvořit tuto mozaiku z hloubkových snímků oblohy a identifikovat překvapivých 19 fragmentů (zakroužkovány) seřazené za samotným kometárním jádrem a komou (daleko vlevo). Úplná mozaika zabírá ve vzdálenosti komety asi milión kilometrů, ale jednotlivé kusy mají pravděpodobně jen několik desítek až stovek metrů. K fragmentaci jádra zřejmě přispělo napětí způsobené slunečním zářením, které zahřálo ledové, kamenité jádro. Když kometa 57P naposledy procházela v roce 1996 vnitřní sluneční soustavou, tak se neočekávaně zjasnila, což ukazuje na náhlé zvýšení povrchové aktivity.

Štítky: Comet 57P, Comet du Toit-Neujmin-Delporte, Cometary fragmentation


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »