Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. srpen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. srpen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rádiová záhada středu Galaxie

Uznání: N. E. Kassim, D. S. Briggs, T. J. W. Lazio, T. N. LaRosa, J. Imamura (NRL/RSD)

Radioastronomové se naladili na střed naší Mléčné dráhy a zkoumají toto komplexní a tajemné místo. Tento překvapivě nádherný obrázek s prvotřídním rozlišením pokrývá kolem středu Galaxie oblast asi 4x4 stupně. Snímek byl vytvořen na základě údajů radiových vln o délce 1 metru získaných radioteleskopy Very Large Array u města Socorro v Novém Mexiku v USA. Samotný galaktický střed je na okraji extrémně jasného objektu s označením Sagittarius (Sgr) A, o kterém se předpokládá, že hostí černou díru s hmotností miliónu slunečních hmot. Podél galaktické roviny, která běží obrázkem diagonálně, jsou trýzněná mračna plynu, syceného energií z horkých hvězd a zbytky po supernovách ve tvaru bublin (supernova remnant - SNR), což jsou známky bouřlivého a energetického kosmického prosředí. Ale možná že nejtajemnější jsou oblouky, prameny a vlákna, kterými se tato scéna jen hemží. Nejistota o jejich původu je výzvou pro současné teorie dynamiky galaktického středu.

Štítky: Rádio, Mléčná dráha, Galaktický střed


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »