Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. září 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. září 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Blikání galaktického středu ukazuje na černu díru

Uznání: F. Baganoff (MIT) et al., CXO, NASA

Proč bliká střed naší Galaxie? Mnoho astronomů si myslí, že jediná správná odpověď obsahuje černou díru. Při pozorování zdroje Sagittarius A* oběžnou rentgenovou observatoří Chandra, se na několik málo minut dramaticky zjasnil jasný rentgenový zdroj v samotném středu naší Mléčné dráhy. Sagittarius A* je vidět jako jasná skvrna poblíž středu na snímku nahoře. Jelikož se velké zdroje nemohou (svou jasnost) měnit rychle, tak ze změn vyplývá malý zdroj. Důkaz zahrnuje i pohyby centrálních hvězd, což ukazuje, že střed naší Galaxie je hmotným místem s hmotností odhadovanou více jak milionkrát větší než je hmotnost našeho Slunce. Pouze jeden známý typ objektu může zapadat do tak malého prostoru s takovou hmotností: černá díra. Krátké zabliknutí tak poskytuje další důkaz, že v našem galaktickém středu opravdu sídlí černá díra. Pokud je to pravda, tak blikání by mohlo být způsobeno objektem, který se rozpadá, jak padá do trhajícího monstra.

Štítky: Galaktický střed, Černá díra, Sagattarius A star


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »