Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. září 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. září 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Blikání galaktického středu ukazuje na černu díru

Uznání: F. Baganoff (MIT) et al., CXO, NASA

Proč bliká střed naší Galaxie? Mnoho astronomů si myslí, že jediná správná odpověď obsahuje černou díru. Při pozorování zdroje Sagittarius A* oběžnou rentgenovou observatoří Chandra, se na několik málo minut dramaticky zjasnil jasný rentgenový zdroj v samotném středu naší Mléčné dráhy. Sagittarius A* je vidět jako jasná skvrna poblíž středu na snímku nahoře. Jelikož se velké zdroje nemohou (svou jasnost) měnit rychle, tak ze změn vyplývá malý zdroj. Důkaz zahrnuje i pohyby centrálních hvězd, což ukazuje, že střed naší Galaxie je hmotným místem s hmotností odhadovanou více jak milionkrát větší než je hmotnost našeho Slunce. Pouze jeden známý typ objektu může zapadat do tak malého prostoru s takovou hmotností: černá díra. Krátké zabliknutí tak poskytuje další důkaz, že v našem galaktickém středu opravdu sídlí černá díra. Pokud je to pravda, tak blikání by mohlo být způsobeno objektem, který se rozpadá, jak padá do trhajícího monstra.

Štítky: Galaktický střed, Černá díra, Sagattarius A star


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC 2021 - Věchnov

ze začátku málo výrazné, fotografováno ve 22:46 SELČ

Další informace »