Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. září 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. září 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Blikání galaktického středu ukazuje na černu díru

Uznání: F. Baganoff (MIT) et al., CXO, NASA

Proč bliká střed naší Galaxie? Mnoho astronomů si myslí, že jediná správná odpověď obsahuje černou díru. Při pozorování zdroje Sagittarius A* oběžnou rentgenovou observatoří Chandra, se na několik málo minut dramaticky zjasnil jasný rentgenový zdroj v samotném středu naší Mléčné dráhy. Sagittarius A* je vidět jako jasná skvrna poblíž středu na snímku nahoře. Jelikož se velké zdroje nemohou (svou jasnost) měnit rychle, tak ze změn vyplývá malý zdroj. Důkaz zahrnuje i pohyby centrálních hvězd, což ukazuje, že střed naší Galaxie je hmotným místem s hmotností odhadovanou více jak milionkrát větší než je hmotnost našeho Slunce. Pouze jeden známý typ objektu může zapadat do tak malého prostoru s takovou hmotností: černá díra. Krátké zabliknutí tak poskytuje další důkaz, že v našem galaktickém středu opravdu sídlí černá díra. Pokud je to pravda, tak blikání by mohlo být způsobeno objektem, který se rozpadá, jak padá do trhajícího monstra.

Štítky: Galaktický střed, Černá díra, Sagattarius A star


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »