Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. leden 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. leden 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenová Mléčná dráha

Credit: D. Wang (UMass) et al., CXC, NASA

Pokud byste měli rentgenové vidění, tak středové oblasti naší galaxie by nebyly ukryté pohledu frontami nesmírných mračen kosmického prachu neprůhledných pro viditelné světlo. Místo toho by mohla Mléčná dráha ve Střelci (Sagittarius) vypadat nějak jako tato úžasná mozaika snímků z oběžné observatoře Chandra. Na pohled příjemné, pestré falešné barvy reprezentují rentgenové údaje ukazující vysokoenergetické rentgenové záření v modré, střední energie v zelené a nízké energie v červené. Rentgenová vyhlídka obsahuje stovky bílých trpaslíků, neutronových hvězd a černých děr ponořených do mlhy plynu o mnohamiliónech stupních. Uvnitř bílé skvrny ve středu snímku leží supermasivní černá díra ve středu Galaxie. Ostré rentgenové vidění Chandry asi povede k novému posouzení nejaktivnějšího sousedství naší Mléčné dráhy a už se ukázalo, že samotný horký plyn může mít teplotu zhruba 10 miliónů stupňů Celsia a ne 100 miliónů stupňů, jak se předtím myslelo. Celá mozaika se skládá z 30 samostatných snímků a v galaktickém středu pokrývá výsek 900 krát 400 světelných let.

Štítky: Mléčná dráha, Galaktický střed, Rentgenový


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »