Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. leden 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. leden 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenová Mléčná dráha

Credit: D. Wang (UMass) et al., CXC, NASA

Pokud byste měli rentgenové vidění, tak středové oblasti naší galaxie by nebyly ukryté pohledu frontami nesmírných mračen kosmického prachu neprůhledných pro viditelné světlo. Místo toho by mohla Mléčná dráha ve Střelci (Sagittarius) vypadat nějak jako tato úžasná mozaika snímků z oběžné observatoře Chandra. Na pohled příjemné, pestré falešné barvy reprezentují rentgenové údaje ukazující vysokoenergetické rentgenové záření v modré, střední energie v zelené a nízké energie v červené. Rentgenová vyhlídka obsahuje stovky bílých trpaslíků, neutronových hvězd a černých děr ponořených do mlhy plynu o mnohamiliónech stupních. Uvnitř bílé skvrny ve středu snímku leží supermasivní černá díra ve středu Galaxie. Ostré rentgenové vidění Chandry asi povede k novému posouzení nejaktivnějšího sousedství naší Mléčné dráhy a už se ukázalo, že samotný horký plyn může mít teplotu zhruba 10 miliónů stupňů Celsia a ne 100 miliónů stupňů, jak se předtím myslelo. Celá mozaika se skládá z 30 samostatných snímků a v galaktickém středu pokrývá výsek 900 krát 400 světelných let.

Štítky: Mléčná dráha, Galaktický střed, Rentgenový


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »