Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. leden 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. leden 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční koupáč

Uznání: SOHO - LASCO Consortium, ESA, NASA

Intenzivní a ohromující přímou záři Slunce blokuje hladký disk ve středu tohoto snímku pořízeného 8.ledna družicí SOHO, která pozoruje Slunce. Ale snadno jsou vidět proudy slunečního větru, který se radiálně vlní ven milióny mil nad slunečním povrchem vyznačeným bílým kroužkem. Vpravo dole je vnitřní planeta Venuše, která je tak jasná, že je její obraz zkažený ostrým vodorovným pruhem, artefaktem digitálního zobrazování. Také periodická návstěvnice vnitřní Sluneční soustavy koupající se ve slunci, kometa 96/P Machholz 1 (vlevo nahoře), je pozoruhodně jasná. Tato kometa není určitě členem více sebevražedné rodiny komet slunečních otíračů často spatřovaných družicí SOHO, jak se přibližují ke Slunci. Kometa Machholz 1, která je zde vidět s význačnou komou a ohonem pouze 18 miliónů kilometrů od Slunce (asi jedna osmina vzdálenosti Země-Slunce), prosvištěla kolem Slunce a odletá na své dráze, aby se zase za pouhých 5 let vrátila.

Štítky: Venuše, Slunce, Kometa, 96P/Machholz 1


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »