Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. leden 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. leden 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční koupáč

Uznání: SOHO - LASCO Consortium, ESA, NASA

Intenzivní a ohromující přímou záři Slunce blokuje hladký disk ve středu tohoto snímku pořízeného 8.ledna družicí SOHO, která pozoruje Slunce. Ale snadno jsou vidět proudy slunečního větru, který se radiálně vlní ven milióny mil nad slunečním povrchem vyznačeným bílým kroužkem. Vpravo dole je vnitřní planeta Venuše, která je tak jasná, že je její obraz zkažený ostrým vodorovným pruhem, artefaktem digitálního zobrazování. Také periodická návstěvnice vnitřní Sluneční soustavy koupající se ve slunci, kometa 96/P Machholz 1 (vlevo nahoře), je pozoruhodně jasná. Tato kometa není určitě členem více sebevražedné rodiny komet slunečních otíračů často spatřovaných družicí SOHO, jak se přibližují ke Slunci. Kometa Machholz 1, která je zde vidět s význačnou komou a ohonem pouze 18 miliónů kilometrů od Slunce (asi jedna osmina vzdálenosti Země-Slunce), prosvištěla kolem Slunce a odletá na své dráze, aby se zase za pouhých 5 let vrátila.

Štítky: Venuše, Slunce, Kometa, 96P/Machholz 1


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »