Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. prosinec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. prosinec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venušin půlměsíc

Uznání: K.Dennerl (MPE) et al., CXC, NASA

Nahoře je zachycena Venuše, druhá planeta od Slunce na vůbec prvním rentgenovém snímku (vlevo) z oběžné observatoře Chandra. Vyhlazený, rentgenový snímek ve falešných barvách je porovnáván s optickým snímkem (vpravo) z malého pozemského dalekohledu. Oba snímky zobrazují Venuši zprava ozářenou Sluncem, s viditelnou jednou polovinou polokoule přivrácené ke Slunci, přičemž je přinejmenším patrný jeden výrazný rozdíl. Zatímco optický snímek v odraženém slunečním světle je vyplněný a ve středu jasný, Venuše v rentgenovém záření je jasná kolem okrajů. Rentgenové záření Venuše je spíše vytvářeno fluorescencí než odrazem. Asi 120 kilometrů nad povrchem dopadající sluneční rentgenové paprsky excitují ve atomy Venušině atmosféře do nestabilních energetických poloh. Jak se atomy rychle navrací do svých stabilních poloh, tak emitují "fluorescenční" rentgenové záření, jenž vytváří nad sluncem osvětlenou polokoulí zářící rentgenový půlměsíc. Na okraji lze vidět více materiálu, jenž způsobuje rentgenovou emisi a tak se okraje jeví v rentgenu jasnější.

Štítky: Venuše, Rentgenový, Fluorescence


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »