Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. prosinec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. prosinec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venušin půlměsíc

Uznání: K.Dennerl (MPE) et al., CXC, NASA

Nahoře je zachycena Venuše, druhá planeta od Slunce na vůbec prvním rentgenovém snímku (vlevo) z oběžné observatoře Chandra. Vyhlazený, rentgenový snímek ve falešných barvách je porovnáván s optickým snímkem (vpravo) z malého pozemského dalekohledu. Oba snímky zobrazují Venuši zprava ozářenou Sluncem, s viditelnou jednou polovinou polokoule přivrácené ke Slunci, přičemž je přinejmenším patrný jeden výrazný rozdíl. Zatímco optický snímek v odraženém slunečním světle je vyplněný a ve středu jasný, Venuše v rentgenovém záření je jasná kolem okrajů. Rentgenové záření Venuše je spíše vytvářeno fluorescencí než odrazem. Asi 120 kilometrů nad povrchem dopadající sluneční rentgenové paprsky excitují ve atomy Venušině atmosféře do nestabilních energetických poloh. Jak se atomy rychle navrací do svých stabilních poloh, tak emitují "fluorescenční" rentgenové záření, jenž vytváří nad sluncem osvětlenou polokoulí zářící rentgenový půlměsíc. Na okraji lze vidět více materiálu, jenž způsobuje rentgenovou emisi a tak se okraje jeví v rentgenu jasnější.

Štítky: Venuše, Rentgenový, Fluorescence


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »