Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. leden 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. leden 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obloha v gama záření

Uznání: EGRET Team, Compton Observatory, NASA

Co kdybyste mohli vidět gama paprsky? Pokud byste je mohli vidět, tak byste uviděli oblohu vyplněnou třpytivou vysokoenergetickou září z nejexotičtějších a nejtajemnějších objektů ve Vesmíru. Oběžná observatoř NASA Compton vytvořila v ranných létech 1990 tento první pohled celé oblohy v gama záření, s fotony o více jak 40 miliónovém násobku energie viditelného světla. Vodorovně tímto snímkem ve falešných barvách probíhá difuzní gama záře z roviny naší Galaxie Mléčná dráha. Nejjasnějšími místy v naší galaktické rovině (napravo od středu) jsou pulsary, rotující magnetizované neutronové hvězdy vzniklé v mohutné zatěžkávací zkoušce hvězdné exploze. Nad a pod rovinou jsou kvazary, o nichž se předpokládá, že jsou poháněny hmotnými černými děrami a tvoří gama majáky na okrajích vesmíru. Podstata mnoha slabších zdrojů zůstává neznámá.

Štítky: Kvazary, Gamma ray, Pulzary, Allsky


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »