Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. leden 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. leden 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obloha v gama záření

Uznání: EGRET Team, Compton Observatory, NASA

Co kdybyste mohli vidět gama paprsky? Pokud byste je mohli vidět, tak byste uviděli oblohu vyplněnou třpytivou vysokoenergetickou září z nejexotičtějších a nejtajemnějších objektů ve Vesmíru. Oběžná observatoř NASA Compton vytvořila v ranných létech 1990 tento první pohled celé oblohy v gama záření, s fotony o více jak 40 miliónovém násobku energie viditelného světla. Vodorovně tímto snímkem ve falešných barvách probíhá difuzní gama záře z roviny naší Galaxie Mléčná dráha. Nejjasnějšími místy v naší galaktické rovině (napravo od středu) jsou pulsary, rotující magnetizované neutronové hvězdy vzniklé v mohutné zatěžkávací zkoušce hvězdné exploze. Nad a pod rovinou jsou kvazary, o nichž se předpokládá, že jsou poháněny hmotnými černými děrami a tvoří gama majáky na okrajích vesmíru. Podstata mnoha slabších zdrojů zůstává neznámá.

Štítky: Kvazary, Gamma ray, Pulzary, Allsky


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrna

newton 150/750 + ZWO camera ASI 178

Další informace »