Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. duben 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. duben 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Observatoř Compton na oběžné dráze

Credit STS-37 Crew, NASA

Před devíti lety byla na nízkou oběžnou dráhu dopravena hmotná gama observatoř Compton Gamma Ray Observatory. Na pohledu oknem na vypuštění Comptona posádkou raketoplánu Atlantis v roce 1991 jsou také vidět blyštivé vnitřní odrazy a jasný okraj Země. Přístroje na Comptonově observatoři umístěné nad chránící atmosférou mohly zkoumat extrémní vysokoenergetický vesmír v gama záření, jehož fotony mají 100 000 i více krát více energie než viditelné světlo. Prvotřídní gama observatoř daleko předčila očekávání dvou až pětileté mise, ale nedávné selhání gyroskopu přinutilo NASA k rozhodnutí navést družici bezpečně zpět do atmosféry. Comptonovo přetrvávající dědictví objevů obsahuje detekci více jak 400 nebeských zdrojů gama záření, 10 krát více než bylo známo předtím a více jak 2500 záblesků gama záření.

Štítky: Gamma ray, Comptonova observatoř


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »