Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. duben 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. duben 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tajemné Pluto s Charonem

Uznání: . W. Buie (Lowell Observatory), D. J. Tholen (U. Hawaii), and K. Horne (St. Andrews)

Pluto je jedinou planetou naší Sluneční soustavy jež zůstává nevyfotografována prolétající kosmickou sondou. Vzdálené Pluto a jeho měsíc Charon proto zůstávají trochu tajemné. Kromě přímého zobrazení pomocí kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope také pečlivé sledování změn jasnosti, které se objevují, když jeden objekt zakrývá druhý, dovolilo astronomům vytvořit černobílé mapy povrchu nahoře. Tyto mapy zobrazují polokouli Pluta (vlevo), jež se vždy natáčí k Charonu a polokouli Charona, jež je vždy odvrácená od Pluta. Čtvercové pixely jsou produktem mapovacího software. Mise Pluto-Kuiper Express je předběžně plánována k vypuštění v roce 2004 a měla by se k Plutu přiblížit již v roce 2012.

Štítky: Sluneční soustava, Pluto, Charon


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS nad západním obzorem

Další informace »