Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. duben 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. duben 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tajemné Pluto s Charonem

Uznání: . W. Buie (Lowell Observatory), D. J. Tholen (U. Hawaii), and K. Horne (St. Andrews)

Pluto je jedinou planetou naší Sluneční soustavy jež zůstává nevyfotografována prolétající kosmickou sondou. Vzdálené Pluto a jeho měsíc Charon proto zůstávají trochu tajemné. Kromě přímého zobrazení pomocí kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope také pečlivé sledování změn jasnosti, které se objevují, když jeden objekt zakrývá druhý, dovolilo astronomům vytvořit černobílé mapy povrchu nahoře. Tyto mapy zobrazují polokouli Pluta (vlevo), jež se vždy natáčí k Charonu a polokouli Charona, jež je vždy odvrácená od Pluta. Čtvercové pixely jsou produktem mapovacího software. Mise Pluto-Kuiper Express je předběžně plánována k vypuštění v roce 2004 a měla by se k Plutu přiblížit již v roce 2012.

Štítky: Sluneční soustava, Pluto, Charon


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »