Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. duben 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. duben 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tajemné Pluto s Charonem

Uznání: . W. Buie (Lowell Observatory), D. J. Tholen (U. Hawaii), and K. Horne (St. Andrews)

Pluto je jedinou planetou naší Sluneční soustavy jež zůstává nevyfotografována prolétající kosmickou sondou. Vzdálené Pluto a jeho měsíc Charon proto zůstávají trochu tajemné. Kromě přímého zobrazení pomocí kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope také pečlivé sledování změn jasnosti, které se objevují, když jeden objekt zakrývá druhý, dovolilo astronomům vytvořit černobílé mapy povrchu nahoře. Tyto mapy zobrazují polokouli Pluta (vlevo), jež se vždy natáčí k Charonu a polokouli Charona, jež je vždy odvrácená od Pluta. Čtvercové pixely jsou produktem mapovacího software. Mise Pluto-Kuiper Express je předběžně plánována k vypuštění v roce 2004 a měla by se k Plutu přiblížit již v roce 2012.

Štítky: Sluneční soustava, Pluto, Charon


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »