Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. duben 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. duben 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tajemné Pluto s Charonem

Uznání: . W. Buie (Lowell Observatory), D. J. Tholen (U. Hawaii), and K. Horne (St. Andrews)

Pluto je jedinou planetou naší Sluneční soustavy jež zůstává nevyfotografována prolétající kosmickou sondou. Vzdálené Pluto a jeho měsíc Charon proto zůstávají trochu tajemné. Kromě přímého zobrazení pomocí kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope také pečlivé sledování změn jasnosti, které se objevují, když jeden objekt zakrývá druhý, dovolilo astronomům vytvořit černobílé mapy povrchu nahoře. Tyto mapy zobrazují polokouli Pluta (vlevo), jež se vždy natáčí k Charonu a polokouli Charona, jež je vždy odvrácená od Pluta. Čtvercové pixely jsou produktem mapovacího software. Mise Pluto-Kuiper Express je předběžně plánována k vypuštění v roce 2004 a měla by se k Plutu přiblížit již v roce 2012.

Štítky: Sluneční soustava, Pluto, Charon


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

oblaky nad mestom

oblaky nad mestom

Další informace »