Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. leden 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. leden 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Modrý záblesk

Uznání a copyright: Mario Cogo

Obtížně pozorovatelný, pomíjivý zelený záblesk nad vycházejícím nebo zapadajícím Sluncem byl doložen jako jev, způsobený atmosférickým lomem či refrakcí slunečního světla. Zemská atmosféra láme bílé sluneční světlo do barev jako slabý hranol, přičemž červené barvy ohýbá mírně a zelené a modré barvy do postupně rostoucích větších úhlů. Pokud je jasná obloha a slunce je blízko vzdáleného horizontu, lze někdy tak na jednu vteřinu spatřit hned nad slunečním okrajem zelený záblesk. Modrý záblesk je ještě těžší spatřit, protože atmosféra musí být mimořádně čistá, aby se odstranilo rozptýlení a zeslabení lámaného modrého slunečního světla. A přece, v říjnu 2001 z místa poblíž Roques de los Muchachos (výška 2400 metrů) na La Palma na Kanárských ostrovech, astrofotograf Mario Cogo zachytil na barevný film tento dramatický teleskopický snímek modrého záblesku. Snímek zapadajícího Slunce se skupinami velkých slunečních skvrn na jeho povrchu je silně zborcený atmosférickými vrstvami. Hned pod žádoucím modrým zábleskem je vidět slábnoucí zelený lem.

Štítky: Slunce, Atmosféra, Západ slunce, Zelený záblesk, Blue flash, Refraction


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »