Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. leden 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. leden 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Modrý záblesk

Uznání a copyright: Mario Cogo

Obtížně pozorovatelný, pomíjivý zelený záblesk nad vycházejícím nebo zapadajícím Sluncem byl doložen jako jev, způsobený atmosférickým lomem či refrakcí slunečního světla. Zemská atmosféra láme bílé sluneční světlo do barev jako slabý hranol, přičemž červené barvy ohýbá mírně a zelené a modré barvy do postupně rostoucích větších úhlů. Pokud je jasná obloha a slunce je blízko vzdáleného horizontu, lze někdy tak na jednu vteřinu spatřit hned nad slunečním okrajem zelený záblesk. Modrý záblesk je ještě těžší spatřit, protože atmosféra musí být mimořádně čistá, aby se odstranilo rozptýlení a zeslabení lámaného modrého slunečního světla. A přece, v říjnu 2001 z místa poblíž Roques de los Muchachos (výška 2400 metrů) na La Palma na Kanárských ostrovech, astrofotograf Mario Cogo zachytil na barevný film tento dramatický teleskopický snímek modrého záblesku. Snímek zapadajícího Slunce se skupinami velkých slunečních skvrn na jeho povrchu je silně zborcený atmosférickými vrstvami. Hned pod žádoucím modrým zábleskem je vidět slábnoucí zelený lem.

Štítky: Slunce, Atmosféra, Západ slunce, Zelený záblesk, Blue flash, Refraction


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »