Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. leden 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. leden 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Modrý záblesk

Uznání a copyright: Mario Cogo

Obtížně pozorovatelný, pomíjivý zelený záblesk nad vycházejícím nebo zapadajícím Sluncem byl doložen jako jev, způsobený atmosférickým lomem či refrakcí slunečního světla. Zemská atmosféra láme bílé sluneční světlo do barev jako slabý hranol, přičemž červené barvy ohýbá mírně a zelené a modré barvy do postupně rostoucích větších úhlů. Pokud je jasná obloha a slunce je blízko vzdáleného horizontu, lze někdy tak na jednu vteřinu spatřit hned nad slunečním okrajem zelený záblesk. Modrý záblesk je ještě těžší spatřit, protože atmosféra musí být mimořádně čistá, aby se odstranilo rozptýlení a zeslabení lámaného modrého slunečního světla. A přece, v říjnu 2001 z místa poblíž Roques de los Muchachos (výška 2400 metrů) na La Palma na Kanárských ostrovech, astrofotograf Mario Cogo zachytil na barevný film tento dramatický teleskopický snímek modrého záblesku. Snímek zapadajícího Slunce se skupinami velkých slunečních skvrn na jeho povrchu je silně zborcený atmosférickými vrstvami. Hned pod žádoucím modrým zábleskem je vidět slábnoucí zelený lem.

Štítky: Slunce, Atmosféra, Západ slunce, Zelený záblesk, Blue flash, Refraction


29. vesmírný týden 2020

29. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 7. do 19. 7. 2020. Měsíc ubývá směrem k novu. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět prakticky celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Na obloze je nádherná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. Falcon 9 se Starlinky zaznamenal další odklad. Startovat má také sonda k Marsu, kterou připravily Spojené arabské emiráty. Před 170 lety byla provedena první primitivní fotografie hvězdy Vega a před 45 lety se setkaly posádky v rámci mise Sojuz-Apollo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2020 F3 (NEOWISE)_1

Pořízeno 10.7.2020 ve 02:20 SELČ

Další informace »